poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaLifestyleUSA: Influencerka ukradła 4 mld dolarów w bitcoinie

USA: Influencerka ukradła 4 mld dolarów w bitcoinie

Departament Sprawiedliwości USA przejął kradzionego Bitcoina o wartości ponad 4 mld dolarów. To największa konfiskata tego rodzaju w historii. Jedną z dwójki zatrzymanych osób jest aspirująca nowojorska influencerka Heather Morgan, znana jako Razzlekhan, która wcześniej prowadziła karierę dziennikarską w branży technologii i walut.

Fot. YT

Jak ukraść cztery miliardy

Jak doszło do tak ogromnego przekrętu? W 2016 r. hongkoński kantor kryptowalut Bitfinex podał do publicznej wiadomości, że skradziono z niego ok. 120 tysięcy bitcoinów o ówczesnej wartości 65 milionów dolarów. Stratą serwis obciążył po równo wszystkich użytkowników – każdy z nich stracił 36% wartości swoich aktywów.

Bitfinex następnie poinformował o blockchainie – czyli matematycznej architekturze – tych środków, które ukradziono. Każdy pojedynczy bitcoin, a także jego część, składa się z adresu będącego konkretnym ciągiem znaków. Analogicznie, oczywiście w uproszczeniu, funkcjonują numery seryjne na banknotach.

Dzięki temu, legalnie działające kantory mogły zablokować możliwość wypłaty równowartości skradzionego bitcoina na tradycyjną walutę. Rzecz jasna, możliwe stały się w tej sytuacji jedynie transakcje nielegalne – i powolne pranie ukradzionych środków w darknecie. Tymczasem kryptowaluta leżała sobie na kontach hakerów, a jego wartość sobie rosła do kilku miliardów dolarów.

Złodzieje popełnili jednak krytyczny błąd. W sierpniu 2021 r. przelali część kryptowaluty na nowe konta. Te środki zaczęli szybko wydawać na złoto, karty podarunkowe do Walmartu oraz tokeny NFT, jak również wymieniać na inne krypto. Umożliwiło to władzom wykrycie przebiegu środków oraz namierzenie pierwotnych portfeli hakerów. Gdy odkryli, że jako adres doręczeń gratów z Walmartu podano prawdziwy adres na Manhattanie, służby zapukały do drzwi.

Razzlekhan. Kim jest oskarżona influencerka?

We wtorek Departament Sprawiedliwości USA podał do wiadomości, że zatrzymano oskarżono o próbę prania pieniędzy dwie osoby. To nowojorska para, Ilya Lichtenstein, prywatnie rosyjski Żyd z paszportem USA, i Heather Morgan. Oboje pracowali w przeszłości jako dziennikarze zajmujący się technologią i ekonomią, więc mogli mieć know-how, jak dokonać kradzieży.

Szczególnie ta druga to ciekawa postać. Heather brylowała w social mediach jako raperka Razzlekhan (ksywa inspirowana Czyngis-Chanem), pisała dla Forbesa artykuły o tym, jak strzec swojego biznesu przed cyberprzestępcami, a na swoim Twitterze ma przypięty cytat, rzekomo z Winstona Churchilla: „Jeśli masz wrogów, to dobrze, bo coś osiągnąłeś w życiu”. (Rzecz jasna, te słowa tak naprawdę napisał Victor Hugo w 1845 roku, w eseju „Villemain”.)

https://m1.quebecormedia.com/emp/emp/crypto_heather_morgan_10ae6578f6-98ed-451e-8565-52ace7791dcb_ORIGINAL.jpg?impolicy=crop-resize&x=0&y=0&w=2000&h=824&width=1200
Ilya Lichtenstein i Heather Morgan. Ta słodka para najprawdopodobniej dokonała jednego z największych przekrętów w historii (Fot. FB)

Na swojej stronie Razzlekhan pisze o sobie tak: „Ponieważ Razz ma synestezję, jej sztuka często przypomina coś pomiędzy kwasowym tripem a rozkosznym koszmarem. (…) Jej styl często określany jest jako „seksowna komedia grozy” (org. sexy horror comedy), ze względu na jej zamiłowanie do łączenia mrocznych i niepokojących koncepcji ze sprośnymi żartami i gestami.

Przy użyciu nieustraszonego, przedsiębiorczego ducha i hakerskiego sposób myślenia, Razz bezwstydnie eksploruje nowe granice sztuki, przesuwając granice tego, co możliwe. Nie wiadomo, czy doprowadzi to do czegoś wspaniałego czy strasznego. Jedyne, co jest pewne, to to, że nie będzie to nudne ani przeciętne.”

Razzlekhan nagrywała piosenki i teledyski na YouTubie. W 2019 r. wydała singiel „Menace to society” („Zagrożenie dla społeczeństwa”). O swojej rapowej personie napisała, że „nikt nie wie, skąd wzięła się ta raperka – może z afrykańskiej pustyni, dżungli Wietnamu, a może w ogóle z alternatywnego wszechświata”.

Dodajmy, że przez cały czas mieszkała na Manhattanie. Jej kanał na YT poza wątpliwej jakości muzyką zawierał także filmiki z unboxingów, piosenkę o endometriozie, nagrywki z protestów Black Lives Matter w Nowym Jorku, a także filmik, na którym strzyże swojemu chłopakowi, Ilyi Lichtensteinowi, głowę podczas kwarantanny.

Reupload piosenki Razzlekhan „Versace Bedouin”, w którym influencerka nazywa się „Jebanym Krokodylem Wall Street”. Uwaga, tylko dla ludzi o mocnych nerwach!

Razzlekhan i jej chłopak wyprali 20% skradzionych bitcoinów

Jak się okazało, ten sam Lichtenstein dysponował ponad dwoma tysiącami portfeli na kryptowaluty, z czego prawie wszystkie były powiązane z atakiem na Bitfinex. Śledczy byli w stanie uzyskać do nich klucze kryptograficzne dzięki zajęciom kont w chmurze, posiadanych przez sprawców.

Kantor zamierza wystąpić o zwrot skradzionych środków, tym bardziej, że od czasu hacku ich wartość wzrosła kilkudziesięciokrotnie. Na kontach nadal znajdowało się ok. 80% odzyskanych środków, czyli ok. 94 tysięcy bitcoinów. Władze będą prowadzić dalsze postępowanie celem ustalenia, na co zostały wydane pozostałe pieniądze.

Polecamy również:

Śledztwo miało charakter międzynarodowy, prowadziła je nowa, specjalna federalna jednostka ds. zwalczania przestępstw związanych z kryptowalutami – NCET, we współpracy z niemieckimi śledczymi z Ansbach. Lichtenstein i Morgan staną przed federalnym sądem USA, pod zarzutem oszustwa i prania brudnych pieniędzy, za co grozi im do 25 lat więzienia.

Czy proces będzie wyglądał jak coś między kwasowym tripem a rozkosznym koszmarem? Póki co, gdyby nie tysiące oszukanych użytkowników kantoru Bitfinex, cała sprawa faktycznie przypomina seksowną komedię grozy. Tylko, że jej głównym uczestnikom już nie jest do śmiechu.

Brak opisu.
Hehe, UKRADŁAM XD (Fot. TikTok)
Bartłomiej Król
Bartłomiej Król
Prawnik, publicysta, redaktor. Na TrueStory pisze głównie o polityce zagranicznej i kulturze, chociaż nie zamierza się w czymkolwiek ograniczać.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze