czwartek, 28 października, 2021
Strona głównaLifestyleNFT - czyli Naga Forma Tokena. FELIETON SIEMIONA

NFT – czyli Naga Forma Tokena. FELIETON SIEMIONA

To nie żart – Doda handluje swoim ciałem. Co więcej, każdy z nas może nabyć jeden z czterystu fragmentów. Ekscytujące, prawda? Doda, a właściwie Dorota Rabczewska, to znana wszystkim miłośnikom świata celebrytów... celebrytka. Wokalistka, modelka, dziecko siedmiorga talentów, które nie wstydzi się przyjaźni z chirurgami plastycznymi. Któż by więc nie chciał kupić sobie chociaż ćwierć procenta Dody?

Czy wy też macie wrażenie, że Doda na każdym zdjęciu wygląda zupełnie inaczej?

Chociaż oczywiście, jak w każdej ofercie handlowej, jest drobny druczek i jest haczyk. Po pierwsze, w transakcji obędzie się bez rozlewu krwi, bo platforma sieciowa Fanadise oferuje Dodę jedynie w postaci cyfrowej. Twórcy oferty wykonali w 3D komputerowy skan jej ciała, oferując cztery setki fragmentów całości w formie cyfrowych tokenów – NFT.

Zawsze staram się być krok przed wszystkimi i wyznaczać trendy – wyznała Doda mediom, i tym razem chyba nie zmyśla, bo czy słyszeliście o takim wynalazku jak NFT, czyli o niezamiennym tokenie kryptograficznym? To coś, co przypomina BitCoina i inne kryptowaluty. Jak one, posiada unikalny, cyfrowy składnik, który jest certyfikatem autentyczności. „Tokenów nie można skopiować, ale można je kupować, sprzedawać i wymieniać. NFT staje się więc nowym sposobem inwestowania, ponieważ ma wirtualną wartość kolekcjonerską” podpowiada rzeczowo Fanadise.

O ile jednego BitCoina posiadacz może zamienić na inny, identyczny BitCoin (albo na 38 tysięcy dolarów, według dzisiejszego kursu), tokeny NFT są z definicji jedyne w swoim rodzaju. Jeśli weszliście w posiadanie tokena NFT przedstawiającego nos Dody, nie zamienicie go jeden-do-jednego na token przedstawiający Dodową… niech będzie, że łopatkę. Co najwyżej, zamieni się z wami posiadacz tokenu z pachą albo pępkiem. Także przelicznik na złotówki i dolary będzie zawsze kwestią negocjacji. Co więcej, zgodnie z wewnętrzną logiką obszaru NFT, posiadanie Dodo-tokena, albo i wszystkich czterystu, nie musi za sobą pociągać wyłączności. Doda może, jeśli tak określi parametry NFT, sprzedać tokenowy wizerunek swojej pięty dwa, sto, albo i milion razy. I każdy z tych tokenów będzie prawdziwy.

Wariactwo? A może po prostu znak nowych czasów, w których to, co materialne zaczyna być mniej cenione niż to, co na dobrą sprawę jest tylko chmurką zer i jedynek gdzieś w otchłaniach sieci? W tym szaleństwie jest poniekąd metoda: o wiele prościej trzymać sobie na sieciowym koncie czterysta kawałków Dody niż Dodę żywą, Dodę z mięsa i silikonu, karmić, ubierać i wozić na egzotyczne wakacje na Zanzibar. A jeśli tokeny NFT z Dodą to szaleństwo, co powiecie na fakt, że w innych krajach zmieniony w NFT internetowy Kot Nyan (ten z tęczą) poszedł za 590 tysięcy dolarów, trójwymiarowa cyfrowa róża za okrągły milion, a sieciowa kolekcja cyfrowych prac artysty znanego jako Beeple – za 69 milionów USD. Podobno i Paris Hilton sprzedała w ten sposób fragment swojego wizerunku, ale to już każdy może sobie wyguglować spokojnie w domu.

Pierwsze pytanie, które przychodzi do głowy na widok tych sum: czy nie lepiej byłoby tak wielkie pieniądze po prostu palić? Niestety, troska o ślad węglowy i globalne ocieplenie wykluczają taką możliwość. Posiadacze NFT z Dodą i Kotem Nyanem mogą się więc nadal cieszyć swoimi nabytkami – przynajmniej do chwili, kiedy na przegrzanej od bezliku pracujących serwerów i wyjałowionej Ziemi nie zabraknie prądu. Wtedy bowiem wszystkie tokeny, bitcoiny i cyfrowe odłamki Doroty Rabczewskiej w jednym mgnieniu oka przemienią się w to, czym w gruncie rzeczy były zawsze, a mianowicie w wyjątkowo kosztowny siwy dym.

Piotr Siemion
Pisarz i prawnik. Autor powieści "Niskie łąki" i "Finimondo" oraz dzienników "Dziennik roku węża". Tłumacz literatury amerykańskiej m.in. prozy Thomasa Pynchona.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner