
- Płukanka do włosów zniszczonych
- Płukanka do włosów przetłuszczających się
- Płukanka do włosów blond
- Płukanka do włosów dla brunetek
- Płukanka do włosów bez blasku
- Płukanka do włosów kręconych
Płukanka do włosów zniszczonych
Jeśli mamy włosy zniszczone np. stylizacją w wysokiej temperaturze, słońcem, słoną wodą lub nieumiejętną pielęgnacją, pomoże im ta prosta płukanka.
Składniki: łyżka siemienia lnianego, szklanka wody
Siemię lniane zalewamy szklanką wody i gotujemy na małym ogniu ok. 10-15 minut. Powstały “kisiel” przecedzamy, studzimy i rozcieńczamy wodą. Następnie polewamy umyte włosy. Nie spłukujemy.
Płukanka do włosów przetłuszczających się
Z nadmiarem sebum i włosami, które szybko tracą świeżość poradzą sobie świetnie zioła z domowego ogródka. Słyną one z właściwości odświeżających i regulujących działanie gruczołów łojowych i potowych.
Składniki: suszone liście pokrzywy, suszone liście mięty, rozmaryn, woda
Zioła wkładamy do miseczki i zalewamy wrzątkiem. Zostawiamy do zaparzenia mocnego wywaru. Przecedzamy i studzimy. Po umyciu szamponem płuczemy powstałym płynem całe włosy, szczególnie u nasady. Nie spłukujemy.
Płukanka do włosów blond
Jasne pasma warto podkreślić i dodać im świetlistości, by nie stały się poszarzałe. Pomoże tutaj prosta, jednoskładnikowa płukanka.
Składniki: rumianek, woda
Rumianek zaparzamy we wrzątku. Odcedzamy, studzimy dokładnie. Płuczemy wywarem włosy umyte szamponem do włosów blond. Nie spłukujemy.
Płukanka do włosów dla brunetek
Jak w domowych warunkach podkreślić głębię i blask ciemnych włosów? Nic prostszego. Musimy tylko znaleźć rosnący gdzieś orzech włoski.
Składniki: niedojrzałe zielone skórki orzecha włoskiego, woda
Skórki orzechów gotujemy we wrzątku około 2 godzin. Następnie odcedzamy, a wywar studzimy. Myjemy włosy normalnie i stosujemy płukankę dopiero na sam koniec. Zostawiamy do wyschnięcia.
Płukanka do włosów bez blasku
Lśniące i gładkie włosy zyskamy dzięki jednemu składnikowi z domowej spiżarni. Jego kwaśne pH pomaga domknąć łuski, dzięki czemu włosy są gładkie i błyszczące.
Składniki: ocet jabłkowy, woda
Ocet jabłkowy mieszamy z wodą w stosunku 1:4. Umyte włosy płuczemy powstałą miksturą i zostawiamy bez spłukiwania. Bez obaw, zapach octu szybko wietrzeje.
Czytaj też:
- Retinol. Czym jest, jak działa i kiedy go stosować? Poradnik w pigułce
- Jesienne trendy manicure 2021. Sprawdź najmodniejsze wzory na paznokcie
Płukanka do włosów kręconych
Ten przepis świetnie sprawdzi się w piątkowy wieczór, bo zawiera jeden z ulubionych napojów “rozrywkowych” Polaków. Chmiel w nim zawartywzmacnia cebulki włosów i łagodzi podrażnienia skóry, a także podkreśla naturalny skręt włosów.
Składniki: jasne piwo, woda
Piwo otwieramy i zostawiamy na kilka godzin do wywietrzenia gazu. Mieszamy z ¼ szklanki wody. Płuczemy umyte włosy. Suszymy. Zapach piwa szybko się ulatnia i nie pozostaje na włosach.
Oczywiście większość problemów z włosami rozwiążą też kosmetyki dostępne w drogeriach czy aptekach. Jeśli jednak możemy zaoszczędzić i stworzyć własne, ekologiczne produkty do pielęgnacji w domu, to zawsze jest to dobry pomysł.
Polecamy: