sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaLifestyleRetinol. Czym jest, jak działa i kiedy go stosować? Poradnik w pigułce

Retinol. Czym jest, jak działa i kiedy go stosować? Poradnik w pigułce

Z półek w drogeriach i aptekach kuszą nas dziesiątki kosmetyków z retinolem. Kremy, serum, ampułki, a także suplementy diety zawierające retinol, robią w ostatnich latach prawdziwą furorę w branży beauty. Czym jest ten tajemniczy składnik i jak go stosować? Sprawdźmy.

Retinol. Co trzeba o nim wiedzieć?

Retinol należący do pierwszej generacji retinoidów, uważa się za podstawową formę witaminy A o najwyższej aktywności biologicznej. Jest składnikiem naturalnie występującym w naszej diecie, np. W pomarańczach, papryce, marchwi, dorszu czy wątróbce. Stanowi też popularny składnik kosmetyków. 

Co ciekawe, witaminę A – czyli właśnie retinol – pierwszy raz opisano naukowo w 1913 roku. Z kolei w 1956 roku po raz pierwszy zastosowano ją w celu odmłodzenia skóry. Pierwsze kosmetyki zawierające retinol trafiły do sprzedaży w 1999 roku.

Retinol. Jak działa?

Retinol jest składnikiem wielofunkcyjnym, dlatego jest tak lubiany w kosmetyce. Przede wszystkim stymuluje produkcję elastyny i kolagenu w głębokich warstwach skóry. Nadaje jej to elastyczności, jędrności i spłyca zmarszczki. 

Retinol oprócz tego doskonale redukuje przebarwienia pojawiające się pod wpływem słońca lub zmian hormonalnych w organizmie. Hamuje bowiem produkcję melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za zmianę odcienia skóry.     

Wiele osób stosuje retinol także ze względu na jego wpływ na niedoskonałości skórne. Jako że składnik ten reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza produkcję sebum, redukuje świecenie się skóry i zapychanie się porów. Dzięki temu na skórze pojawia się mniej zaskórników i wyprysków. 

Warto jednak pamiętać, że działanie retinolu przychodzi z czasem. Konieczne jest regularne stosowanie i powolne wprowadzanie tego składnika do swojej pielęgnacji, by osiągnąć zamierzone efekty. 

Retinol. Kiedy stosować?

Retinol, jak dowiemy się z większości poświęconych mu publikacji, powinien zacząć być stosowany między 25 a 30 rokiem życia. To najbardziej optymalny moment – w skórze zaczynają wtedy zanikać kolagen i elastyna. 

Żeby dłużej zachować młody wygląd, warto więc wprowadzić retinol, który zapobiegnie pierwszym efektom starzenia. Jeśli jednak naszym celem jest redukcja niedoskonałości przy pomocy retinolu, można zacząć wprowadzać go już wcześniej. 

Retinol. Jak stosować?

Retinol należy przede wszystkim wprowadzać do pielęgnacji stopniowo i uważnie obserwować reakcję skóry. Na początek wybierajmy kosmetyki z najniższym stężeniem retinolu (ok. 0,1%) i stosujemy je co 3-4 dni. Jeżeli zauważymy w tym czasie podrażnienia i zaczerwienienie skóry – zrezygnujmy z retinolu. Niestety ten składnik nie będzie sprawdzał się w pielęgnacji każdej cery. 

Po 2-3 tygodniach, jeżeli nasza skóra dobrze przyjęła działanie retinolu, możemy nakładać kosmetyki z jego zawartością co wieczór i stopniowo zwiększać stężenie. Najlepsze efekty uzyskamy po 3-6 miesiącach regularnego stosowania tego składnika. 

Retinol. Kto nie powinien go stosować? 

Przede wszystkim kobiety w ciąży. Retinol wykazuje bowiem działanie teratogenne i może powodować pewne wady rozwojowe płodu. Ostrożność powinny zachować także osoby o cerze wrażliwej i suchej. Retinol może pogłębić ten problem i podrażnić ich cerę. 

Retinol – cena

Ceny kosmetyków zawierających retinol są bardzo zróżnicowane. Kremy apteczne z jego zawartością można kupić już za 15 zł. Specjalistyczne serum lub ampułki z dodatkiem retinolu to wydatek nawet powyżej 100 zł. 

Retinol jest więc świetnym rozwiązaniem dla tych z nas, którzy chcą zachować młody i świeży wygląd. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele innych składników, które mogą zapewnić nam ten efekt. Jeśli więc retinol podrażnia naszą skórę, lepiej jest porzucić jego stosowanie dla własnego bezpieczeństwa. 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze