wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaLifestyleEzograżyny. Co łączy millenialsów, białą szałwię i kryształy?

Ezograżyny. Co łączy millenialsów, białą szałwię i kryształy?

W staniku noszą różowy kwarc, a kiedy zapytają cię, o której godzinie się urodziłeś, masz pewność, że właśnie ważą się losy Twojej relacji. Ezoteryka przeżywa właśnie swój renesans, a jej fanki (i fani) pieszczotliwie nazywają się “ezograżynami”. Co takiego przyciąga ich do magii w XXI wieku?

Ezograżyny idą z duchem czasu. Ich nagrania na YouTube i TikToku oglądają miliony ludzi

Dla większości ludzi czarownice “wymarły” wraz ze średniowieczem, kiedy to nauka zaczęła grać pierwsze skrzypce w kwestii ludzkiego zaufania. Nic bardziej mylnego. Ani palenie czarownic w Salem, ani egzorcyzmy wypędzające z wiedźm samego szatana, nie zakończyły tradycji obcowania z tym, co pozamaterialne. 

Dzisiejsze “ezograżyny” i współczesne czarownice idą jednak z duchem czasu. Nie mieszkają w domkach na kurzej nóżce, a w blokowiskach wielkich miast. Mijamy je na ulicy każdego dnia, pracujemy w jednej korporacji i robimy zakupy w supermarkecie. Ale wystarczy kwadrans w internecie, by znaleźć grupy zrzeszające wielbicieli ezoteryki i magii. 

Facebookowe koweny

Na Facebooku polskich grup dla czarownic i czarowników, bo mężczyźni również nie stronią od tej fascynacji, długo szukać nie trzeba. W wynikach mamy co najmniej kilkanaście propozycji, a każda z nich ma nawet po kilkanaście tysięcy członków. Co tam znajdziemy? 

“Hej, co planujecie na równonoc jesienną? Chce ktoś się spotkać i wspólnie odprawić rytuały?”, “Czy ktoś wie, czy kryształy ze sklepu XYZ są sprawdzone? A może to podróbki?”, “Czy do oczyszczania przestrzeni lepiej używać białej szałwii, czy naszych rodzimych ziół?” – to tylko kilka wpisów, które można znaleźć na ezoterycznych grupach. Ich członkowie z radością wymieniają się wiedzą, doświadczeniami i swoimi sposobami na dotknięcie “mocy”. 

Abrakadabra TikTok

Z kolei “ezograżyny” z pokolenia Y i Z poszły już o krok dalej. Fora i grupy na Facebooku są dla nich zbyt przestarzałe, dlatego swoją magiczną wiedzą dzielą się w najszybciej rozwijającym się medium społecznościowym. Mowa oczywiście o TikToku. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hashtagu #witchtok lub #witchcraft otrzymujemy już nie tysiące, a miliony filmików. 

Dowiemy się z nich, jak celebrować pełnię księżyca, jak zdobyć miłość, jak sprawdzić, czy ktoś rzucił na nas klątwę i jak przeprowadzić podstawowe rytuały magiczne. Brzmi jak opowieści dziwnej treści z chaty podlaskiej szeptuchy? Owszem, jednak współczesne “wiedźmy” z TikToka noszą sportowe buty i nagrywają rytuały najnowszym iPhonem. A jednocześnie na półkach mają porozkładane kryształy na każdą okazję, na spodku tli się palo santo, a w butelce pod parapetem stoi woda księżycowa. 

A jeśli chcesz wiedzieć coś więcej o swojej przyszłości lub stoisz przed trudną życiową decyzją, “ezograżyny” z rozkoszą postawią ci tarota i sprawdzą, co wszechświat ma dla ciebie w planach. 

To o której się urodziłeś?

Odrębną kategorią “ezograżyn” są “zodiakary”. Chcesz się z nimi przyjaźnić? Upewnij się, że nie jesteś Bliźniętami lub Koziorożcem. Zapytały cię o dokładną godzinę i miejsce urodzenia? Zaraz rozpiszą ci cały horoskop urodzeniowy. Myślałeś, że masz jeden znak zodiaku? Naiwniak. Masz jeszcze znak zodiaku w Księżycu, Ascendent, znak w Wenus, Marsie… itd. 

“Zodiakary” nie wybaczają, a każdą osobę pojawiającą się w ich życiu sprawdzają szybciej niż TVP usuwa znaczki WOŚP-u. Nie jesteś z nimi kompatybilny? Możesz o nich zapomnieć. No chyba, że przekupisz je jakimś ładnym kryształem. 

Skąd im się to bierze?

Nie ma wielkiej filozofii w tym, że od zarania dziejów ludzi fascynuje to, czego nie rozumieją i nie mogą w racjonalny sposób wyjaśnić. Magia i ezoteryka są częścią naszej kultury i przeplatają się z nauką i tym, co materialne, od samego początku. 

Duchowość, ściśle powiązana z wszelkimi magicznymi praktykami, to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Jedni zaspokajają ją poprzez wyznanie religijne i modlitwę, inni przez medytację i medycynę naturalną, a jeszcze inni właśnie przez astrologię i ezoterykę. Młodzi ludzie coraz chętniej zwracają się w tę magiczną stronę, szukając spokoju w przebodźcowanej i skrajnie materialnej rzeczywistości. 

Poza tym, chociaż brzmi to nieco naiwnie, łatwiej żyje się z myślą, że w tym szalonym świecie jest odrobina magii, która może odmienić nasz los. Bo, w sumie, o ile nie możemy potwierdzić na sto procent, że magia istnieje, to nie możemy też potwierdzić, że jej nie ma. To już wyłącznie kwestia naszej wiary. 

PAB

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze