środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaPolitykaDariusz Matecki. Czy można nazywać go faszystą, antysemitą, trollem, donosicielem, rasistą, homofobem...?

Dariusz Matecki. Czy można nazywać go faszystą, antysemitą, trollem, donosicielem, rasistą, homofobem…?

…kłamcą publicznym, dzbanem prześladującym kobiety, faszystowskim hejterem oraz pedo-aktywistą? W wypadku uprawomocnienia się wyroku Sądu Rejonowego w Szczecinie, nazywanie radnego Solidarnej Polski w powyższy sposób będzie uzasadnione. Sąd nie zgodził się za to, by nazywać go amebą.

Dariusz Matecki pozwał blogera za nieprzychylne wpisy w mediach społecznościowych, ale wyrok sądu I instancji nie zapadł po jego myśli (fot. Facebook)

Dariusz Matecki, znany na Wykopie jako administrator multikont (konto główne darties) w marcu 2021 roku złożył prywatny akt oskarżenia, przeciwko Piotrowi Kupsiowi. Szczeciński radny Solidarnej Polski oraz znajomy ministrów Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego domagał się ukarania autora bloga ToNiePrzejdzie za wpisy w mediach społecznościowych na jego temat.

Dariusz Matecki – za użycie epitetów sąd I instancji nie wymierzył kary

Piotr Kupś, zgodnie z wyrokiem Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum (sygnatura IVK 670/19 z dnia 15.04 2022) nie został skazany za nazwanie Mateckiego:

 • faszystą
 • faszystowskim hejterem
 • trollem
 • donosicielem na kobiety
 • kłamcą publicznym
 • dzbanem prześladującym kobiety 
 • rasistą
 • homofobem
 • antysemitą
 • pedo-aktywistą
 • rozsiewaczem fake-newsów

Sąd uniewinnił także Kupsia od zarzutów:

 • nazwania Mateckiego autorem antysemickich i faszystowskich filmików 
 • autorem paszkwili antyuchodźczych
 • nazwania procederu jaki uprawia Matecki słowami: „regularny, frustracki, prawicowy hejt” i „seksizm i skrajny nacjonalizm”.

Bloger został jednak zobowiązany do zapłaty 2000 zł na Czerwony Krzyż, grzywny w tej samej wysokości oraz 1/5 kosztów postępowania sądowego. To kara za nazwanie Mateckiego „amebą”. Pozostałe koszty sprawy ma ponieść radny Solidarnej Polski.

„Przegrałeś sprawę. Zostałeś skazany w procesie karnym. Masz do zapłaty grzywnę, masz tez zapłacić na cele społeczne. A to nie koniec” – napisał Matecki w komentarzu do wpisu Kupsia na Facebooku. Szczeciński radny zapowiedział, że „zapisuje screena” z posta, w którym bloger napisał, że „wygrał proces”. „Będzie do kolejnego procesu, w którym już będzie recydywa” – czytamy. Pod kolejnym wpisem, w którym jest zacytowany wyrok, Matecki nie zamieścił już komentarzy.

Dariusz Matecki – kim jest?

Matecki to działacz Solidarnej Polski i radny miasta Szczecina. Od lat kupuje grupy i strony w mediach społecznościowych, gdzie jego wpisy cieszą się popularnością. – Kupowanie stron internetowych, fanpage’y czy grup na Facebooku nie jest niczym złym. Robiłem to i będę robił – powiedział w rozmowie z Onetem.

Jak donosi portal OKO.press, Matecki był zatrudniony – z przerwami – w ministerstwie sprawiedliwości w 2017, 2018 i 2019, gdzie administrował profilami w mediach społecznościowych. W lutym 2019 roku miał na zlecenie resortu promować ministra Ziobrę na grupach typu „Jestem za karą śmierci dla morderców i pedofilów”, „Nie chcę islamizacji Polski”, wykorzystując tzw. bota, udostępniającego treści na 69 stronach w ciągu minuty.

Pozostałe profile, którymi administruje bądź administrował, to między innymi: „Armia patriotów”, „Nasza Ojczyzna Polska”, „Prawicowy Szczecin”, „Prawicowy Internet”, „Popieram Rząd Prawa i Sprawiedliwości”, „Jestem Polakiem”, „Nie chcę islamizacji Polski”. W swoich wpisach atakuje UE, liberałów, Niemców, wyznawców islamu, feministki, środowiska LGBT i opozycję.

Dariusz Matecki. Kontrowersje

Matecki zasłynął też uczestnictwem w happeningu „Dezynfekcja Szczecina od ideologii LGBT” i wspieraniem Patryka Jakiego w wyścigu o fotel prezydenta stolicy 2018 roku. Sam działacz uzyskał w tej kampanii mandat radnego w Szczecinie. Media zwracały wtedy uwagę, że Matecki działał na rzecz kampanii w czasie pracy w resorcie sprawiedliwości. W 2020 Matecki dostał bez konkursu pracę w Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych.

Polecamy:

W tym samym roku jego organizacja „Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii” – otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sprawiedliwości. Matecki stoi też za Ośrodkiem Monitorowania Antypolonizmu, w imieniu którego złożył w lipcu 2021 roku zawiadomienia do prokuratury ws. posłanki Klaudii Jachiry, historyka Jana Grabowskiego oraz Katarzyny Markusz z portalu jewish.pl. Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa z art. 55 ustawy IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.

Czytaj też:

Maciej Deja
Maciej Deja
Wyrobnik-dyletant, editor in-chief w trzyosobowym zespole TrueStory.pl. Wcześniej w redakcjach: Salon24.pl, FAKT24.PL, Wirtualna Polska, Agencja AIP, iGol.pl.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze