niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaBoom na rowery elektryczne. USA na prowadzeniu, Europa goni

Boom na rowery elektryczne. USA na prowadzeniu, Europa goni

Rowery elektryczne podbijają świat. W Polsce ich ekspansja została przyhamowana przez szał na elektryczne hulajnogi, ale i do nas wkrótce dotrze. Póki co e-rowery robią furorę za oceanem.

Rowery elektryczne. Amerykanie pokochali jednoślady (fot. Pixabay)

Sprzedaż elektrycznych rowerów w Stanach Zjednoczonych zadziwia nawet ich producentów. Z ostatnio opublikowanych danych wynika, że między lipcem 2020 a lipcem 2021 roku wzrosła ona aż o 240 proc. Dla porównania sprzedaż rowerów tradycyjnych wzrosła o 15 proc.

Rowery elektryczne. Amerykanie pokochali jednoślady

USA szybko okazały się więc rajem dla producentów e-rowerów. Tamtejszy rynek w 2021 roku liczył aż 400 graczy, a jego szacunkowa wartość rok wcześniej wyniosła 546 mln dolarów. A popularność rowerów elektrycznych może jeszcze wzrosnąć – Amerykanom już wkrótce ma przysługiwać ulga podatkowa w wysokości 1500 dolarów na zakup takiego pojazdu.

Rynek jest oceniany jako bardzo obiecujący – w trakcie pandemii i wyzwań związanych z dystansowaniem społecznym, wiele miast usprawniło infrastrukturę miejską, dostosowując ją dla rowerzystów. Konkurencja wśród producentów e-rowerów sprawiła, że ci prześcigali się w kolejnych funkcjonalnościach i obniżaniu kosztów produkcji. 

Niemcy już w kolejnym sezonie mogą kupić więcej rowerów elektrycznych niż tradycyjnych (fot. Twitter)

Ostatnie innowacje zaowocowały lżejszymi ramami, szeregiem funkcji bezpieczeństwa (farba odblaskowa, światła LED, hamulce hydrauliczne) i bardziej komfortową jazdą. W Polsce nowy rower elektryczny można kupić już za mniej niż 1500 zł, ale pojemność ich baterii jest niewielka. Za kwotę powyżej 6 tysięcy złotych można dostać pojazdy, które na jednym ładowaniu pojeżdżą nawet kilka godzin.

Europa obniża podatek na e-rowery

Potencjał tego środka transportu dostrzegły już duże firmy. Jako pierwsza na rowery elektryczne postawiła firma Lyft. W USA to firma, która ustępuje tylko Uberowi w kategorii udostępniania pojazdów. Po trzech latach wynajmowania tradycyjnych i hybrydowych rowerów (ze wspomaganiem elektrycznym), firma w połowie 2021 roku postawiła na model całkowicie wolny od napędu mięśni.

Czytaj też:

W Europie zysk na e-rowerach wyczuli w koncernie Porsche. Przed miesiącem niemiecki gigant motoryzacyjny nabył większościowy pakiet akcji chorwackiego producenta Greyp Bikes, który specjalizuje się właśnie w dwukołowych elektrykach. Przed tygodniem Komisja Europejska poinformowała z kolei, że stawka VAT na te pojazdy będzie obniżona do 7 proc. Wyścig po owoce zielonych przemian już trwa.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze