niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaEkologiaBoom na rowery elektryczne. USA na prowadzeniu, Europa goni

Boom na rowery elektryczne. USA na prowadzeniu, Europa goni

Rowery elektryczne podbijają świat. W Polsce ich ekspansja została przyhamowana przez szał na elektryczne hulajnogi, ale i do nas wkrótce dotrze. Póki co e-rowery robią furorę za oceanem.

Rowery elektryczne. Amerykanie pokochali jednoślady (fot. Pixabay)

Sprzedaż elektrycznych rowerów w Stanach Zjednoczonych zadziwia nawet ich producentów. Z ostatnio opublikowanych danych wynika, że między lipcem 2020 a lipcem 2021 roku wzrosła ona aż o 240 proc. Dla porównania sprzedaż rowerów tradycyjnych wzrosła o 15 proc.

Rowery elektryczne. Amerykanie pokochali jednoślady

USA szybko okazały się więc rajem dla producentów e-rowerów. Tamtejszy rynek w 2021 roku liczył aż 400 graczy, a jego szacunkowa wartość rok wcześniej wyniosła 546 mln dolarów. A popularność rowerów elektrycznych może jeszcze wzrosnąć – Amerykanom już wkrótce ma przysługiwać ulga podatkowa w wysokości 1500 dolarów na zakup takiego pojazdu.

Rynek jest oceniany jako bardzo obiecujący – w trakcie pandemii i wyzwań związanych z dystansowaniem społecznym, wiele miast usprawniło infrastrukturę miejską, dostosowując ją dla rowerzystów. Konkurencja wśród producentów e-rowerów sprawiła, że ci prześcigali się w kolejnych funkcjonalnościach i obniżaniu kosztów produkcji. 

Niemcy już w kolejnym sezonie mogą kupić więcej rowerów elektrycznych niż tradycyjnych (fot. Twitter)

Ostatnie innowacje zaowocowały lżejszymi ramami, szeregiem funkcji bezpieczeństwa (farba odblaskowa, światła LED, hamulce hydrauliczne) i bardziej komfortową jazdą. W Polsce nowy rower elektryczny można kupić już za mniej niż 1500 zł, ale pojemność ich baterii jest niewielka. Za kwotę powyżej 6 tysięcy złotych można dostać pojazdy, które na jednym ładowaniu pojeżdżą nawet kilka godzin.

Europa obniża podatek na e-rowery

Potencjał tego środka transportu dostrzegły już duże firmy. Jako pierwsza na rowery elektryczne postawiła firma Lyft. W USA to firma, która ustępuje tylko Uberowi w kategorii udostępniania pojazdów. Po trzech latach wynajmowania tradycyjnych i hybrydowych rowerów (ze wspomaganiem elektrycznym), firma w połowie 2021 roku postawiła na model całkowicie wolny od napędu mięśni.

Czytaj też:

W Europie zysk na e-rowerach wyczuli w koncernie Porsche. Przed miesiącem niemiecki gigant motoryzacyjny nabył większościowy pakiet akcji chorwackiego producenta Greyp Bikes, który specjalizuje się właśnie w dwukołowych elektrykach. Przed tygodniem Komisja Europejska poinformowała z kolei, że stawka VAT na te pojazdy będzie obniżona do 7 proc. Wyścig po owoce zielonych przemian już trwa.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze