wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaPolitykaAmunicja kasetowa - czym jest zakazana broń Putina?

Amunicja kasetowa – czym jest zakazana broń Putina?

Mijają kolejne dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Choć zajęcie Kijowa miało być dla Rosjan formalnością, to ci zostali odepchnięci od stolicy. W szeregach armii wroga narasta frustracja. Niestety, zdarza się że jest ona wyładowywana na ludności cywilnej. Dziennikarze śledczy dostarczają coraz więcej dowodów na używanie zakazanej amunicji kasetowej.

Amunicja kasetowa została zakazana przez 123 państwa (fot. www.imgur.com)

O tym, że Rosjanie używają broni kasetowej mówiło się od początku trwania konfliktu. Jako pierwsza taką informację podała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa, potem potwierdzało ją ONZ. Z każdym kolejnym dniem trwania wojny dostarczane jest coraz więcej dowodów na to, że Rosjanie wykorzystują amunicję kasetową przeciwko ludności cywilnej. Zbierane przez dziennikarzy śledczych nagrania z obleganych miast, mogą w przyszłości posłużyć do wytoczenia agresorom procesu przed Trybunałem w Hadze.

Czym jest amunicja kasetowa?

Amunicji kasetowej można używać w różnym celu, ale ta lepiej niż do zniszczenia czołgu będzie się nadawać do zadania jak największych strat ukrywającej się za miejskimi osłonami piechocie, czy ludności cywilnej. Już dziesięć lat temu docierały do nas sygnały z Syrii mówiące, że wojska Baszszara al-Asada używają tej broni w miastach. Celem było wpłynięcie na morale rebeliantów i osłabienie ich woli walki. Na użytych w Syrii pociskach znajdywano napisy pisane cyrylicą, co sugeruje że te zostały wyprodukowane w kraju, niegdyś będącym częścią ZSRR.

Amunicja kasetowa została zakazana przez 123 państwa na podstawie konwencji z Oslo z 2008 roku. Choć może być to zaskakujące, Polska wyłamała się z tej grupy, a polskie siły zbroje dalej dysponują tą bronią. Mowa głównie o wojskach lądowych, które posiadają amunicję kasetową do moździerzy, haubic i wyrzutni rakietowych. Były minister obrony narodowej Bogdan Klich, pytany o to dlaczego nie zrezygnujemy z tego typu broni odpowiadał wprost, że chodzi o koszty (minister nazwał to „niskim współczynnikiem koszt-efekt”). Dodatkowo polityk zaznaczał, że poza nami jest jeszcze kilku członków NATO, którzy nie podpisali konwencji i uważają, że rezygnacja z amunicji kasetowej znacząco zmniejszyłaby ich możliwości obronne. Mowa o Estonii, Grecji, Rumunii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych i Turcji.

Jak działa taka broń? W samym założeniu profesjonalna amunicja kasetowa podobna jest do prostych materiałów wybuchowych tworzonych amatorsko przez terrorystów. Chodzi o to, żeby pierwszy ładunek wybuchowy rozproszył gwoździe czy odłamki szkła, a w przypadku bomby kasetowej wyrzuca on z siebie inne bomby. Te mogą być także rozrzucane bez wsparcia pierwszej bomby, po prostu lecąc na boki na skutek siły odśrodkowej i zrzucenia ładunku z dużej wysokości. To jednak daje mniejszy efekt, niż gdy jedna bomba pozwala rozrzucić następne.

Broń kasetowa – dlaczego jest zakazana?

Dlaczego tak wiele państw zdecydowało się zakazać bomb kasetowych. Problemem w ich wypadku nie jest sama niszczycielskość (z łatwością moglibyśmy wymienić groźniejsze bronie), a raczej zagrożenie jakie niesie dla ludności cywilnej. Miasta na które zostały zrzucone takie bomby odbudowywane są z dużym trudem, ze względu na niewypały. W przypadku bomb kasetowych szacuje się, że od 10 do 30 proc. ładunków nie wypala i zostaje ukryta pod gruzami. Głównymi systemami Rosji z amunicją kasetową są wieloprowadnicowe wyrzutnie typu BM-30 Smiercz o zasięgu 20–70 km oraz BM-27 Uragan o zasięgu 10–35 km. W tym drugim wypadku bomby mogą zostać rozrzucone na przestrzeni 20 hektarów.

Istnieje ryzyko, że im dłużej Rosjanie nie będą odnosić postępów w walce, tym chętniej zaczną zasypywać miasta takimi atakami.

Zobacz też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze