czwartek, 22 lutego, 2024
Strona głównaLifestyle3,5 miliona podpasek dla potrzebujących w 2 lata. Okresowa Koalicja walczy z...

3,5 miliona podpasek dla potrzebujących w 2 lata. Okresowa Koalicja walczy z wykluczeniem menstruacyjnym

Prawie 3,5 miliona podpasek i tamponów trafi do potrzebujących osób w ciągu 2 lat dzięki współpracy Okresowej Koalicji z Biedronką. Regularne dostawy pozwoliły m.in. na przekazanie środków menstruacyjnych kobietom i dziewczynkom, które przyjechały do Polski z Ukrainy. Ich dystrybucją zajmuje się Okresowa Koalicja, zrzeszenie organizacji i ekspertek, które zajmują się normalizacją tematu miesiączki.

Fot. mat. prasowe.

Okresowa Koalicja współpracuje z Biedronką od 2021 roku. W pierwszym roku współpracy udało się przekazać potrzebującym około 1,4 miliona podpasek. W 2022 roku liczby te wzrosły i objęły dostawę prawie 2 milionów podpasek i tamponów. Co miesiąc z magazynów do organizacji skupionych w Okresowej Koalicji jest wysyłanych aż 200 000 środków higieny menstruacyjnej przekazywanych przez popularną sieć handlową.

Okresowa Koalicja się poszerza i z roku na rok jest coraz silniejsza w swoich działaniach. Dostarczanie setek tysięcy podpasek do potrzebujących to najlepszy dowód naszej sprawczości. Najważniejsze to być tam, gdzie kobiety potrzebują naszego wsparcia. Działaczki Okresowej Koalicji robią to codziennie – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Podpaski i tampony trafiają tam, gdzie potrzeby są największe: do szkół, szpitali, domów dziecka, świetlic środowiskowych, ośrodków pomocy oraz ośrodków dla osób w kryzysie bezdomności. W ramach tegorocznej współpracy środki menstruacyjne są także wykorzystywane na dworcach, w punktach recepcyjnych i miejscach noclegowych, w których przebywają uchodźczynie i uchodźcy zza wschodniej granicy.

 W tym roku środkami higieny menstruacyjnej od sieci Biedronka dzielimy się też z uchodźczyniami z Ukrainy, które w naszym kraju szukają bezpiecznego miejsca. Wiele z nich, chroniąc swoją rodzinę, zapomina o swoich potrzebach. Dlatego, choć tak przyziemnym gestem, jakim są podpaski, staramy się im pomóc – dodaje Urszula Okoń, starsza specjalistka ds. promocji i pozyskiwania dochodów z Polskiego Czerwonego Krzyża.

Okresowa Koalicja to zrzeszenie organizacji i ekspertek, które zajmują się normalizacją tematu miesiączki. Niedawno Koalicję zasiliły Dolnośląska Fundacja Onkologiczna i Instytut Równości. Organizacje tworzące Okresową Koalicję walczą z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym oraz budują świadomość na temat zdrowia menstruacyjnego. Dzięki współpracy z Biedronką jest to możliwe w dziesiątkach miejsc w całej Polsce. 

Wiemy, że problem ubóstwa menstruacyjnego nie zniknął, a wręcz pogłębił się w wyniku wojny w Ukrainie i fali uchodźczyń w naszym kraju. Jest jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego w tym roku jeszcze mocniej angażowaliśmy się w dalszą pomoc – mówi Karolina Błońska, starsza menedżerka ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w sieci Biedronka. 

Czytaj także:

Parlament Europejski wskazuje, że ubóstwo menstruacyjne dotyka jedną na dziesięć kobiet w Europie. Problem występuje w większości krajów na świecie, także w Polsce. Jak wynika z raportu Kulczyk Foundation, co piątej Polce zdarzyło się nie mieć pieniędzy na zakup odpowiednich podpasek, a aż 39% kobiet z ubogich domów musiało przynajmniej raz w życiu zrezygnować z ich zakupu na rzecz innych wydatków domowych.

W skład Okresowej Koalicji wchodzą: 

Akcja Menstruacja, prof. dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, UAM, Dolnośląska Fundacja Onkologiczna, Fundacja Ja, Nauczyciel, dr n. hum Alicja Długołęcka, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja One Day, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Instytut Równości, Jak Wychowywać Dziewczynki, Kulczyk Foundation, Natalia Miłuńska – miesiaczka.com, moonka, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Projekt Masterki, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, Szajn.

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze