niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaPolitykaRosjanie kradną Ukraińcom pralki. USA wskazuje niecodzienny powód

Rosjanie kradną Ukraińcom pralki. USA wskazuje niecodzienny powód

Czy rosyjscy żołnierze to prymitywni złodzieje, którzy zrabują wszystko, co wydaje im się cenne i są w stanie unieść? W większości tak, co budzi częściowo grozę, a częściowo politowanie czy wręcz śmiech. Jak się okazuje, przynajmniej w przypadku sprzętu AGD, np pralek, sprawa może mieć drugie dno.

Trafiona przez ukraińską artylerię rosyjska ciężarówka wojskowa, wyładowana pralkami (fot. Twitter)

W środę na przesłuchaniu w amerykańskim Senacie stawiła się sekretarz handlu. Gina Raimondo odpowiadała na pytania o skuteczność sankcji, które Waszyngton nałożył na Moskwę wobec wywołanej przez nią wojny w Ukrainie. Cytowana przez „Washington Post” sekretarz stwierdziła, że embargo nałożone na eksport specjalistycznych urządzeń sprawiają, że rosyjska armia musi szukać zamienników w… używanym sprzęcie AGD.

Rosjanie kradną sprzęt AGD. „Potrzebują części”

– Mamy raporty od Ukraińców, że kiedy znajdują porzucony rosyjski sprzęt wojskowy, jest on wypełniony półprzewodnikami, które zostały wyjęte ze zmywarek i lodówek – powiedziała Raimondo podczas przesłuchania w Senacie. Elementy sprzętu AGD są znajdowane nie tylko w czołgach, ale nawet w samolotach. Sekretarz handlu niedawno spotkała się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, który przekazał jej te informacje jako dowód na skuteczność amerykańskich sankcji. 

Według Raimondo, eksport technologii z USA do Rosji spadł o prawie 70 proc. od czasu rozpoczęcia sankcji pod koniec lutego. To właśnie ona i jej departament nadzoruje kontrolę eksportu, stanowiącej dużą część pakietu sankcji, który został nałożony na Rosję po tym, jak jeej wojsko zaatakowało Ukrainę. Kilkadziesiąt innych krajów wprowadziło podobne zakazy eksportu, które dotyczą również Białorusi. Wkrótce do podobnego poziomu ma również spaść eksport układów scalonych.

https://twitter.com/expatua/status/1525024848698916865
Podobno to jednak nie pralka, a suszarka… Tak czy inaczej, aż trudno uwierzyć, że to nie fejk

W swoim wystąpieniu w Senacie Raimondo zwróciła również uwagę na ostatnie doniesienia, że dwaj rosyjscy producenci czołgów musieli wstrzymać produkcję z powodu braku komponentów. Biały Dom również wcześniej zwracał uwagę na te doniesienia, twierdząc, że Uralwagonzawod i Czelabińska Fabryka Traktorów wstrzymały produkcję. – Naszym celem było pozbawienie Rosji technologii, która sparaliżowałaby jej zdolność do kontynuowania operacji wojskowej. I to jest dokładnie to, co robimy – dodała sekretarz.

Departament Handlu USA: wartość eksportu technologii do Rosji spadła o 97 proc.

– Rosjanie wywożą z Ukrainy części z lodówek oraz maszyn komercyjnych i przemysłowych, które wydają się uzupełniać inne niedostępne komponenty – wyjaśniała rzeczniczka Departamentu Handlu Robyn Patterson. Jak precyzowała, wolumen amerykańskiego eksportu do Rosji zawierającego półprzewodniki, sprzęt telekomunikacyjny, lasery, awionikę i technologię morską spadła o 85 procent, a ich wartość o 97 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.

Chipy komputerowe, znane równiż jako półprzewodniki, to mózgi, które obsługują większość nowoczesnych urządzeń elektronicznych, od sprzętu AGD po myśliwce. Rosja produkuje niewiele własnych układów scalonych, polegając na imporcie z Azji i Zachodu. Największe światowe firmy produkujące tego rodzaju urządzenia, zaczęły odcinać dostawy do Rosji pod koniec lutego, po wprowadzeniu restrykcji przez Stany Zjednoczone.

Sprzedaż chipów i inne komponentów elektronicznych przeznaczonych specjalnie do celów wojskowych już wcześniej była poddana ograniczeniom. Sprzedający musiał uzyskać specjalną licencję rządową. Nowe przepisy zaostrzyły te restrykcje i zablokowały sprzedaż większości chipów, które mają zarówno zastosowanie wojskowe, jak i komercyjne, użytkownikom niewojskowym w Rosji, w tym w przemyśle zaawansowanych technologii.

Rosja uzależniona od zachodnich technologii

Tego typu ograniczenia Stany Zjednoczone zastosowały tylko raz wcześniej – przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei. Amerykańscy dostawcy wymagają również od firm na całym świecie przestrzegania zasad i zablokowania sprzedaży do Rosji, jeśli do produkcji chipów używają amerykańskiego sprzętu lub oprogramowania. Jak twierdzą analitycy, większość fabryk układów scalonych na świecie korzysta z oprogramowania lub sprzętu zaprojektowanego w Stanach Zjednoczonych.

Polecamy:

Administracja Bidena stwierdziła, że amerykańskie embargo zmniejszyłoby rosyjski import zaawansowanych technologii o ponad połowę osłabiłby zdolność tego kraju do dywersyfikacji gospodarki i wspierania armii. Wcześniejsze badania wykazały, że rosyjskie wojsko od dawna polega na zachodniej elektronice. Jak twierdzą badacze z londyńskiej grupy Conflict Armament Research, która dokonała rozbiórki rosyjskich dronów wojskowych zestrzelonych nad Ukrainą, były one pełne zachodnich półprzewodników i podzespołów.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze