piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieNaukowcy zmodyfikowali genetycznie liście tytoniu. Teraz pozyskują z nich kokainę

Naukowcy zmodyfikowali genetycznie liście tytoniu. Teraz pozyskują z nich kokainę

Instytut Botaniki w Kunming (Chiny) dokonał niezwykłego odkrycia. Zespół naukowców na tyle zmodyfikował genetycznie liście tytoniu, że był w stanie pozyskać z nich kokainę. Uczeni podkreślają, że odkrycie nie zrewolucjonizuje światowego rynku narkotyków, ale może bardzo przydać się w farmacji.

Kokaina to jeden z najpopularniejszych narkotyków świata (fot. Wikimedia)

Ewolucyjnie liście koki zawdzięczają swoje właściwości potrzebie obrony przed roślinożercami. Aby nie zostać pożartymi przez szukające pożywienia zwierzęta liście zaczęły produkować enzymy, które odpowiadają za paraliż jamy ustnej, pieczenie i przyspieszanie tętna. Lokalna ludność szybko odkryła, że choć koka nie nadaje się do użycia w kuchni, tak może być bardzo pomocna w farmacji. Liście były wykorzystywane jako środek znieczulający miejscowo i pozwalający znośnie przebywać długie górskie wędrówki.

Światowa kariera kokainy zaczęła się w 1860 roku, gdy używkę wyekstrahowano po raz pierwszy. Do jej rozpowszechnienia przyczyniła się globalizacja. Latynoskie gangi postanowiły wykorzystać siłę światowego handlu i zaczęły masowo wysłać narkotyk do USA. Dziś świat w sprawie „koki” stoi w rozkroku. Z jednej strony w Ameryce Południowej to wciąż element kultury (szacuje się, że liście są żute przez 15 milionów ludzi dziennie), z drugiej roślina jest zakazana niemal pod każdą szerokością geograficzną.

Jak uzyskać kokainę z tytoniu?

Chińscy naukowcy, którzy pozyskali kokainę z liści tytoniu nie zostawiają złudzeń: proces, w którym tego dokonali był bardzo skomplikowany i nie zrewolucjonizuje światowego rynku narkotyków. Wciąż łatwiej będzie przewieźć używkę z drugiego końca świata niż próbować powtórzyć ich eksperyment. Ale to co jest żadnym zyskiem dla dealerów, może stanowić ogromną korzyść dla rynku farmaceutycznego.

Naukowcy wykorzystali to, że w liściach tytoniu znajduje się ornityna, która jest chemicznie podobna do enzymów znajdujących się w liściach koki. Zmodyfikowali ją genetycznie, liście tytoniu zaczęły produkować ekgoninę, a następnie badacze zsyntetyzowali kokainę.

Jak tłumaczy autor badania jego podstawową motywacją była „ciekawość naukowa”. Jednak jak sam zaznacza, może to otworzyć drogę do eksperymentów ze stworzeniem „zdrowszej” i mniej „uzależniającej” kokainy. Trzymamy kciuki, no chyba, że chodzi o wykorzystanie militarne narkotyku, a przemili botanicy nie mogą puścić pary, żeby nie wylądować w gułagu.

Przeczytaj jak:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze