czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaLifestyleKoniec egzaminu na prawo jazdy? Pomysł dzieciaka od Hołowni wzbudza ekstazę w...

Koniec egzaminu na prawo jazdy? Pomysł dzieciaka od Hołowni wzbudza ekstazę w Internecie

Ile razy podchodziliście do egzaminu na prawo jazdy? Raz, trzy razy, a może siedem? Prawdopodobnie odpowiedź na to pytanie będzie warunkować wasz stosunek do pomysłu młodzieżówki Szymona Hołowni. Jeden z jej członków chciałby całkowicie zlikwidować część praktyczną egzaminu.

Szymon Hołownia ewidentnie chce być najfajniejszym wujkiem we wsi i przekonać do siebie młodzież. Ale wybory wygrywa się głosami starców (fot. materiały policji/Szymon Hołownia Facebook)

Dziewiętnastoletni Ludwik Patyra z Warszawy nie marnuje czasu. Chłopak wkrótce po przekroczeniu pełnoletności zaangażował się mocno w politykę (w młodej partii łatwiej się przebić) i postanowił zdać egzamin na prawo jazdy. To drugie udało mu się dopiero za szóstym razem. Efektami pochwalił się w mediach społecznościowych, a przy okazji zgłosił rewolucyjny pomysł: usuńmy egzamin na prawo jazdy.

Patyra argumentuje swój pomysł mówiąc, że w Polsce i tak zdawalność egzaminu jest bardzo niska, a poza tym dochodzi stres, który nawet u mistrzów kierownicy może zadecydować o ostatecznym wyniku testu. „Moją propozycją na ten problem byłoby zlikwidowanie egzaminu praktycznego i nadanie kompetencji szkołom nauki jazdy, aby na własną rękę egzaminowali część teoretyczną (bo akurat znajomość przepisów ruchu drogowego jest ważna), a po upływie danej ilości godzin jazd, dopuścić przyszłego kierowcę do uprawnienia prawa jazdy” – kończy swoją wypowiedź ambitny nastolatek.

Zlikwidować egzamin na prawko? Internauci popierają pomysł

Pomysł spotkał się z szerokim odzewem w mediach społecznościowych. Internauci raczej docenili szczerość i pomysł młodego polityka. „Zdawałam 9 razy. Zżerał mnie stres. Jeżdżę dość bezpiecznie już 13 lat, ale nie wiem, czy dziś bym to zdała” – pisze jedna z użytkowniczek. „Najbardziej stresujący egzamin jaki zdawałam. Matura to przy tym pikuś” – dodaje inna.

Głosów osobnych było jak na lekarstwo. „Pomysł poroniony. Nawet matura, która nie łączy się z daniem do ręki zdającemu niebezpiecznego narzędzia do zabijania jakim jest samochód jest zdawania przed niezależną komisją. OSK zależało by na wysokim % zdających co nie gwarantuje rzetelności oceny. Poprawić system szkolenia A nie likwidować egzaminy państwowe.” – zauważył pan Ludwik.

To jakość dróg jest gwarantem bezpieczeństwa

Naszym subiektywnym zdaniem pomysł całkowitego skasowania egzaminu praktycznego nie jest najlepszy. Po pierwsze pozwalałoby to na częste nadużycia („Panie Władziu, pan mi wpisze że wyjeździłem 40 godzin”), po drugie dopuściłoby do kierownicy osoby, które nigdy nie powinny znaleźć się za kółkiem. Argument pana Ludwika mówiący, że egzamin to stres świadczy tylko o tym, że nie miał jeszcze swojej pierwszej naprawdę stresującej sytuacji na drodze. A tych uniknąć się nie da.

Nawet najlepszy egzamin praktyczny nie zabezpieczy nas przed wypadkiem. Statystyki pokazują też, że nawet świadomość na temat jazdy autem pod wpływem nie odciąga kierowców od kieliszka. Jest jednak jedna statystyka, która z roku na rok jest coraz lepsza. To liczba śmiertelnych wypadków na polskich drogach. W 2007 roku było ich 5583, a w 2020 już „tylko” 2491. Oczywiście to o 2491 za dużo i w porównaniu z Niemcami wciąż wypadamy blado (3046 przypadków w 2019 roku, ale mówimy o prawie dwukrotnie większym kraju). Trudno jednak zaprzeczyć, że w tej dziedzinie dokonuje się postęp.

Czy został on osiągnięty dzięki kampaniom społecznym lub bardziej wyśrubowanym normom egzaminacyjnym? Nic bardziej mylnego. Największą zasługę mają to remonty dróg, likwidacja kolizyjnych skrzyżowań i masowe powstawanie rond, które wymuszają zwalnianie. Na upartego, każdy może je przejechać na wprost, ale wówczas skończy jak pan ze zdjęcia ilustrującego artykuł (i nie mówimy tu o Szymonie Hołowni).

Zobacz też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze