piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieKolorado legalizuje grzyby halucynogenne

Kolorado legalizuje grzyby halucynogenne

Kolorado to drugi po Oregonie stan, który zdecydował o legalizacji terapii z użyciem grzybów halucynogennych. Mają one pomóc ludziom cierpiącym na stany lękowe, depresję i zespół stresu pourazowego.

Kolorado legalizuje grzyby halucynogenne. Mapa pokazuje, gdzie warto jechać na wycieczkę (fot. Wikimedia)

Dziesięć lat po zalegalizowaniu marihuany Kolorado zdecydowało się pójść dalej i udostępnić chorym grzyby halucynogenne. Decyzja została podjęta w głosowaniu powszechnym, a mieszkańcy wcale nie byli w tej kwestii jednomyślni. Dość powiedzieć, że za legalizacją opowiedziało się 51 proc. wyborców, a stowarzyszenie Natural Medicine Colorado wydało na kampanię wyborczą pięć milionów dolarów (sprzeciwiające się legalizacji stowarzyszenie Protect Colorado’s Kids wydało jedynie 50 tys. dolarów). To pokazuje, że choć decyzja wyborców jest historyczna, to trudno mówić o hurraoptymizmie.

Przyjęta ustawa zezwala osobom po 21 roku na hodowanie i dzielenie się swoimi grzybami oraz na zakładanie licencjonowanych centrów, w których będzie można zażywać jeść grzyby w kontrolowanych warunkach. Nie podjęto tematu sprzedaży detalicznej.

Co ciekawe Kolorado po raz kolejny decyduje się wprowadzić prawo, które stoi w jawnej sprzeczności z prawem federalnym. Grzyby psychodeliczne stały się nielegalne w USA w 1970 roku na mocy Controlled Substances Act, a decyzja ta nigdy nie została cofnięta. Nawet po uchwaleniu nowego prawa, psylocybina pozostaje federalnie sklasyfikowana jako substancja „pierwsza”, a więc traktowana na równi choćby z heroiną.

Krytycy nowego prawa podkreślają, że to nie tylko stoi w kontrze do prawa krajowego, ale też otwiera furtkę start-upom medycznym do przejmowania kontroli nad zdrowiem publicznym, podczas gdy wpływ grzybów na organizm nie został dostatecznie przebadany.

Czy to prawda? Nie do końca. Choćby zeszłoroczne badania naukowców z z Imperial College London pokazały, że psylocybina działa na remisję depresji nie gorzej niż przepisywane do tej pory leki. Sceptycy mówią jednak, że wciąż nie wiemy jak grzyby działają na osoby, u których istniałoby ryzyko dziedziczenia schizofrenii.

Ustawa z Kolorado zakłada dalszy plan legalizacji środków halucynogennych. Do 2026 roku ma ona objąć na tej samej zasadzie ibogainę (środek wytwarzany z kory afrykańskiego drzewa), meskalinę i dymetylotryptaninę, uznawaną za jedną z najsilniejszych substancji halucynogennych na całym świecie.

Zobacz też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze