niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaPolitykaUSA. Polityk pozuje z bronią przed choinką. Media oburzone

USA. Polityk pozuje z bronią przed choinką. Media oburzone

Republikanin i członek amerykańskiego Kongresu, Thomas Massie wstawił na Twitter zdjęcie, na którym wraz z całą rodziną pozują trzymając broń automatyczną i półautomatyczną. Jest to bulwersujące dla mediów, ponieważ nie opadły jeszcze emocje po strzelaninie w Michigan.

Uśmiechnijcie się i powiedzcie „Freedom isn’t free”

„Wesołych Świąt! Mikołaju przynieś amunicję” – taki komunikat zamieścił na Twitterze republikański kongresman Thomas Massie. Na załączonym w poście zdjęciu widać jego siedmioosobową rodzinę. Wszyscy pozują na tle świątecznej choinki z bronią w ręku. Media w USA nie kryją oburzenia, bo zdjęcie zostało wstawione kilka dni po strzelaninie w Michigan.

Przypomnijmy, 30 listopada 15-letni Ethan Crumbley wkroczył do Oxford High School w Detroit i otworzył ogień z broni półautomatycznej. Nastolatek zabił cztery osoby i ranił kolejnych siedem. Po zatrzymaniu chłopaka, policja rozpoczęła pościg za jego rodzicami, którzy zostali oskarżeni o nieodpowiednie zabezpieczenie broni przed synem. Prokuratura twierdzi, że pistolet został zakupiony kilka dni wcześniej z okazji Black Friday i wręczony Ethanowi jako „wczesny prezent gwiazdkowy”. Ostatecznie, po krótkiej obławie rodziców ujęto. Przebywają teraz w tym samym więzieniu co ich dziecko, ale cała trójka jest od siebie odseparowana.

To właśnie bożonarodzeniowy wymiar zdjęcia Massiego zrodził skojarzenia z masakrą z Oxford High School. Ameryka – mimo, że nie ogranicza dostępu do broni – jest bardzo przewrażliwiona na punkcie pokazywania terrorystów w pozytywnym świetle. Kilka tygodni temu wspominaliśmy jak premiera pierwszej części Świętych z Bostonu zakończyła się finansową klapą, ponieważ odbyła się zaraz po niesławnej masakrze w Columbine. Kina nie chciały wyświetlać filmu o wyjętych spod prawa mścicielach, którzy strzelają do gangsterów m.in. podczas rozprawy w sądzie.

Sam Massie na zdjęciu i niepoprawności politycznej może tylko zyskać. Polityk obsmarowywany jest w liberalnych mediach, o których jego elektorat i tak ma bardzo złe zdanie. Republikanin startuje z Kentucky, gdzie z demokratą wygrałaby przysłowiowa szklanka wody. Ponadto jego gest na pewno spodoba się w Tea Party z którą sympatyzuje.

Strzelaniny w USA. Prawo zostanie zmienione?

Orędownikiem ograniczenia dostępu do broni palnej jest Joe Biden. Prezydent wezwał Kongres do uchwalenia ustawy o zakazie broni automatycznej typu wojskowego oraz magazynków amunicji o dużej pojemności (więcej niż 10–15 pocisków). Zakaz broni automatycznej obowiązywał po jego uchwaleniu w 1994 r., ale zgodnie z przepisami wygasł po dekadzie i nie został przedłużony przez Kongres, w którym w 2004 r. większość mieli już republikanie.

To nie nasza wina, że reklama NRA wygląda jak z Borata

W pojedynkę Biden może jednak niewiele. Wpływy National Rifle Assocation (Krajowe Stowarzyszenie Strzeleckie) w Kongresie i Senacie są na tyle potężne, że skutecznie paraliżują jakiekolwiek zmiany. Nawet zdroworozsądkowy pomysł ograniczenia sprzedaży broni dla ludzi z wyrokami i problemami psychicznymi jest krytykowany jako zamach na drugą poprawkę konstytucji USA.

Zobacz też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze