piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaPolitykaWojna na Ukrainie. Aktualne informacje z poranka 24.02

Wojna na Ukrainie. Aktualne informacje z poranka 24.02

W nocy 24 lutego rozpoczął się rosyjski atak na Ukrainę. Póki co wiadomo o walkach lądowych w ograniczonych rejonach, natomiast bombardowane są cele militarne i infrastruktura na terenie niemal całego kraju.

Południe kraju

O godz. 9 pojawiła się informacja wraz z wideo, że rosyjska kolumna wojskowa przekroczyła granicę ze strony okupowanego Krymu. Eksplozje odnotowano w Nowej Kachówce – kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Krymem na Dnieprze. Jest informacja o podjęciu walki przez część służb granicznych, które zostały ostrzelane z helikopterów. Są ranni i zabici.

Według informacji z ok. 10:30, rosyjskie wojska znajdują się już niedaleko Dniepru i miejscowości Nowa Kachówka. Ich celem z pewnością jest rurociąg dostarczający wodę na Krym z rzeki, który został kilka lat temu zamknięty przez Ukrainę.

Rosyjskie okręty zamknęły cały ruch na morzu Azowskim. Cała przestrzeń powietrzna nad Ukrainą została zamknięta dla samolotów cywilnych. Rosja zamknęła również przestrzeń na południu swojego kraju.

Rosjanie ostrzeliwują terytorium Ukrainy z Naddniestrza, jest informacja o jednej ofierze. W Odessie miało dojść do wybuchów na lotniskach. W centrum miasta ma płonąć budynek, mówi się o infrastrukturze wojskowej. Do pożaru doszło w porcie w Oczakowie i na lotnisku w Mikołajowie. Informacje o desancie wojsk rosyjskich na wybrzeżu są prawdopodobnie nieprawdziwe.

Zachód kraju

Zbombardowane rakietami zostały Iwano-Frankowsk (lotnisko), Kalinówka pod Winnicą (baza wojskowa) i Łuck (tylko informacja o wybuchach). Na granicy ze Słowacją zaczynają ustawiać się sznury samochodów. Póki co nie ma dużego ruchu na polsko-ukraińskich przejściach granicznych.

Kijów

Pod Kijowem zbombardowano bazę wojskową w Wasylkowie, w Browarach, a także Boryspol, gdzie znajduje się kluczowe dla Kijowa lotnisko. Wybuchy były słyszane na północy miasta.

Na drogach wyjazdowych z miasta formują się gigantyczne korki.

Ok. godz. 12 zbombardowane zostało wojskowe lotnisko w Gostomelu, na północny zachód od Kijowa. Ukraińskie wojsko zestrzeliło trzy helikoptery agresora.

Północ kraju

Na granicy z Białorusią informacje o starciach w okolicy Sławutycza. Jest też filmik, na którym rosyjska kolumna przekracza granicę od strony Białorusi. Z terytorium Białorusi startują też rakiety. Rosyjski sprzęt wojskowy naruszył granice państwowe w obwodach czernihowskim, sumskim, ługańskim i charkowskim – na północy i północnym wschodzie kraju.

Sztab generalny podaje, że udało się zatrzymać atak w kierunku Czernihowa.

Już w nocy eksplozje rozległy się nad Charkowem, w którym wczoraj miało dojść do próby podpalenia rosyjskiej cerkwi przez prowokatorów. Część doniesień mówiła o tym, że miały tam dotrzeć rosyjskie czołgi, sztab wojska twierdzi, że cztery z nich zniszczono. Z pewnością w Charkowie toczą się walki. Oficjalne źródła mówią też o zestrzeleniu sześciu samolotów i czterech helikopterów. Niektóre bombardowane cele w Charkowie miały charakter cywilny.

Wschód kraju

Rosyjskie wojska działające z terytorium uznanych przez Rosję „Republik ludowych” atakują przygraniczne miejscowości. Do ciężkich starć doszło w miejscowości Szastja. Przez większą część nocy bombardowany był Mariupol.

Artykuł ma charakter aktualizowany.

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze