środa, 22 maja, 2024
Strona głównaPolityka„Winna udzielenia pomocy". Justyna z Aborcyjnego Dream Teamu skazana za pomoc w...

„Winna udzielenia pomocy”. Justyna z Aborcyjnego Dream Teamu skazana za pomoc w aborcji

Justyna Wydrzyńska z Aborcyjnego Dream Teamu została uznana „winną udzielenia pomocy” w przeprowadzeniu aborcji kobiecie, która była ofiarą przemocy domowej. Choć stowarzyszenie Ordo Iuris domagało się skazania aktywistki na karę pozbawienia wolności, stanęło na ośmiu miesiącach nieodpłatnych i kontrolowanych prac społecznych. Aborcyjny Dream Team zapowiada apelację.

Fot. Aborcyjny Dream Team

W 2020 roku Justyna Wydrzyńska wysłała tabletki poronne ciężarnej Annie, która zgłosiła się do inicjatywy „Aborcja Bez Granic” w 12. tygodniu ciąży. Choć posiadanie takich środków na użytek własny jest legalne, to udzielenie pomocy w przerwaniu ciąży na gruncie prawa polskiego podlega karze. Sprawa trafiła na policję, a następnie do prokuratury.

14 marca sąd uznał aktywistkę winną udzielenia pomocy w aborcji przez przekazanie paczkomatem mizoprostolu, zgodnie z art. 152 par. 2 Kodeksu Karnego. Wydrzyńska ma wykonywać prace społeczne przez osiem miesięcy, trzydzieści godzin w miesiącu. Sama skazana przyznaje, że nie przyjmuje wyroku i zapowiada złożenie apelacji.

Aborcja farmakologiczna – rzeczywistość a prawo

Aborcja farmakologiczna polega na przyjęciu przez kobietę substancji, które powodują zahamowanie rozwoju ciąży oraz wydalenie tkanki ciążowej z organizmu kobiety. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w pierwszym trymestrze nie wymaga ona kontroli lekarskiej i jest rekomendowaną formą przerywania ciąży.

Jednak polskie prawo reguluje karalność aborcji. Zgodnie z artykułem 152 Kodeksu Karnego, kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania.

Solidarność ze skazaną okazała m.in. Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze