wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaPolitykaDominika Kulczyk i ustawa menstruacyjna. Poznaliśmy założenia projektu.

Dominika Kulczyk i ustawa menstruacyjna. Poznaliśmy założenia projektu.

Choć problem zdrowia i ubóstwa menstruacyjnego wciąż pozostaje dla wielu tematem tabu, coraz częściej osoby związane z działaniem na rzecz praw kobiet poruszają ten temat w przestrzeni publicznej. Ostatnio w parlamencie odbyła się konferencja prasowa, podczas której działaczki Okresowej Koalicji przedstawiły założenia do pierwszej w historii Polski ustawy o menstruacji. Ustawa ma wprowadzić darmowe podpaski i edukację na temat zdrowia menstruacyjnego do wszystkich polskich szkół. Za projektem, który poparły parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej, PLS i Lewicy, stoi między innymi Dominika Kulczyk.

Materiały prasowe

Menstruacyjne tabu

– Słowo okres, miesiączka, menstruacja to dla wielu słowa wstydliwe. Ale mamy w naszym społeczeństwie odważne kobiety, które łamią te mity i stereotypy. Zrzeszyły się w Okresowej Koalicji. Jesteśmy przedstawicielkami różnych klubów parlamentarnych, z różnych opcji. Jest pani wicemarszałek, pani senator, panie posłanki. Wszystkie popieramy tę inicjatywę. I na pewno będziemy robić wszystko, czy w Sejmie czy w Senacie, żeby ten projekt wszedł w życie. Jesteśmy z wami – mówiła posłanka.

W sieci opublikowana została strona TakDlaPodpasek.pl, na której można poprzeć inicjatywę Okresowej Koalicji i podpisać w tej sprawie apel. Wcześniej podobne przepisy i programy wprowadziły już w Europie Anglia, Szkocja i Francja. Na konieczność rozwiązania problemu ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego w polskich szkołach wskazują dane dotyczące zdrowia menstruacyjnego, płynące m.in. z raportu Kulczyk Foundation.

– Dbanie o zdrowie menstruacyjne to także troska o zdrowie psychiczne nastolatek. Z powodu ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego czy stygmatyzacji na tle miesiączki, dziewczynki są poddawane ogromnej presji społecznej. Jak może czuć się dziewczynka, która zauważa po reakcjach otoczenia, że posiadanie okresu jest czymś złym? Zróbmy wszystko, żeby zapewnić im darmowy dostęp do środków higieny menstruacyjnej. To my, dorośli, mamy obowiązek o nie zadbać – przekonywała Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Darmowe podpaski w polskich szkołach

W czasie konferencji prasowej Okresowa Koalicja przedstawiła także wyniki najnowszego sondażu Kantar na zlecenie Kulczyk Foundation. Z badania wynika, że zdaniem 64% Polek i Polaków środki menstruacyjne w szkołach powinny być dostępne za darmo. 67% Polek przyznaje z kolei, że zdarzyło im się, iż podczas miesiączki nie miały w szkole dostępu do podpasek czy tamponów.

– Za Różową Skrzyneczką, za tym pudełeczkiem, stoją ludzie. Ludzie, którzy w całej Polsce pragną, żeby takie skrzynki były zapełniane artykułami pierwszej potrzeby w czasie menstruacji. W każdej szkole, w każdym miejscu użyteczności publicznej. Ci ludzie czekają również na to, żeby zdjąć z naszych barków tę odpowiedzialność. Żeby państwo, które dba o swoje obywatelki i obywateli, przejęło ten trudny, ale bardzo ważny obowiązek. Będziemy wszystkie, jak tutaj stoimy, do tego dążyć – dodawała Magdalena Schejbal z Różowej Skrzyneczki.

Young Leosia i Katarzyna Figura twarzami inicjatywy

Young Leosia dla kampanii społecznej „Okres w moim życiu”

W ramach akcji TakDlaPodpasek.pl oficjalnie ruszyła także ogólnopolska kampania społeczna „Okres w moim życiu”. Twarzami kampanii są m.in. Young Leosia, Katarzyna Figura, Anita Sokołowska, Ola Hamkało, Agata Młynarska czy Karolina Brzuszczyńska (Way of Blonde). Każda z nich opowiada swoją historię o okresie, łamiąc tabu wokół menstruacji. Nagrania są dostępne na stronie OkreswMoimZyciu.pl. Celem kampanii jest budowanie świadomości wokół tematu miesiączki.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze