Węgry będą musiały zrewidować swoje relacje z Rosją ze względu na „zmieniającą się rzeczywistość geopolityczną”, a dobra współpraca z Moskwą leży w interesie Budapesztu – tak enigmatycznie wypowiadał się premier Viktor Orban w marcu 2023 roku.
Naczelny krytyk Zachodu
Z kolei miesiąc wcześniej wyrażał swoje obiekcje wobec… Zachodu. Stwierdził wówczas, że „cały świat zachodni prócz Węgier stoi po stronie wojny” i że Zachód musi zmienić swoją politykę wobec Rosji. Orban sugerował zatem, że NATO jest podżegaczem, zdejmował tym samym winę w jakiejś mierze z rosyjskiego agresora.
Węgry nie chciałyby aresztować Putina
W marcu głośno też było o tym, że Węgry podpisały i ratyfikowały Statut Rzymski Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji, ale nie został on wprowadzony do węgierskiego prawa. To znamienne.
Krytyk sankcji
Orban też do tej pory wielokrotnie starał się sabotować unijną politykę sankcji wobec Rosji.
Putin zaskoczył Orbana
Orban, który dotychczas miał chłodne relacje z elitami Unii Europejskiej, szczególnie Niemcami i Francją (gdy wybuchła wojna, stracił sojusznika także w przychylnej mu wcześniej Warszawie), więc nie zważając na to, brnął w sojusz energetyczny z Rosją. Dostawy gazu z tego kierunku do Węgier były normą, do tego dochodzi budowa elektrowni atomowej na Węgrzech we współpracy z Rosją. Ale już kilka miesięcy temu Orbana spotkała taka niemiła niespodzianka:
Węgierski premier cały czas jednak w swojej retoryce staje po stronie Rosji albo jest „symetrystą” co najwyżej, widząc równą winę w działaniach Zachodu i agresora. Często dotąd twierdził, że USA nie dążą do zakończenia tej wojny, tylko jej kontynuowania, a przecież „to nie jest wojna Węgier”.
Czas na Katar
„W ciągu ostatniego roku przekonaliśmy się, że Katar jest krajem o kluczowym znaczeniu dla Europy. Europejska gospodarka nadrobiła znaczną część brakującego rosyjskiego gazu dzięki (skroplonemu gazowi ziemnemu) LNG pochodzącemu z Kataru” – stwierdził premier Orban podczas forum ekonomicznego w Dosze.
Nie tylko Katar, ale też Azerbejdżan i Chorwacja
A to nie wszystko, bo Orban stawia nie tylko na Katar. Owa dywersyfikacja źródeł energii ma być zakrojona na szeroką skalę i obejmować większą liczbę partnerów. Dlatego premier Węgier planuje zwiększyć import gazu także z Azerbejdżanu oraz zadbać o to, by docierał do jego kraju przez terminal LNG na chorwackiej wyspie Krk.
Nie chcą narazić się Kremlowi
Zarazem, dla uściślenia, zaznaczmy, że szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zapewnia, iż dostawy gazu z krajów Zatoki Perskiej nie oznaczają bynajmniej rezygnacji z gazu rosyjskiego, to ma być znaczący krok w stronę dywersyfikacji. Takie słowa były konieczne, by Węgry mogły nadal prowadzić politykę w swoim przekonaniu suwerenną, która jednak nie razi władz Rosji.
Umowa z Gazpromem
Węgry, w przeciwieństwie do Niemiec, nie chcą zrewidować swojej polityki surowcowej w sposób naprawdę znaczący. Może te działania Orbana z Katarem to jednak pewnego rodzaju gra polityczna, zważywszy, że we wrześniu 2021 roku Budapeszt zawarł 15-letni kontrakt z Gazpromem na dostawy 4,5 mld metrów sześc. gazu rocznie…
Co zdradził Orban?
Węgierski premier wyjawił swego czasu, że Putin powiedział mu tuż przed inwazją na Ukrainę, że „członkostwo Węgier w NATO nie jest problemem, tylko Ukrainy i Gruzji”.
– Problemem Putina są amerykańskie bazy rakietowe, które powstały już w Rumunii i Polsce, a także potencjalna ekspansja NATO w stronę Ukrainy i Gruzji, z późniejszym rozmieszczeniem tam broni – komentował to Orban, a był cytowany przez… rosyjskie agencje prasowe.
Orban uważa, że Putin „nie mógł spać spokojnie”, wszak „Amerykanie anulowali ważne traktaty rozbrojeniowe”. Dodał kontrowersyjnie lub może nawet bulwersująco, że rozumie argumenty Putina, ale odrzuca jego działania wobec Ukrainy.
To „rozumienie argumentów” Putina w wykonaniu węgierskiego polityka zakrawa na skandal. Orban jest zdania, że Zachód musi znaleźć sposób na pokojowe współistnienie „z tak silną potęgą jak Rosja”. To także niepopularny i bardzo kontrowersyjny pogląd.
Jak powinna się zakończyć wojna zdaniem Orbana?
– Węgry, w odróżnieniu od USA, są przeciwne wojnie. Przyjaźń amerykańsko-węgierska musi znosić tę różnicę zdań — powiedział miesiąc temu na antenie Radia Kossuth premier Węgier Viktor Orban. Dodał, że konflikt na Ukrainie dobiegnie końca, jeśli Stany Zjednoczone i Europa przestaną go wspierać. A więc Orban zasugerował, by Zachód opuścił Ukrainę, a wtedy Rosja spokojnie dokończy swój neoimperialny projekt.
A zatem Orban kluczy, bo trochę boi się Rosji, jednak nie chce być też jej wasalem. Prezentuje hardość w retoryce, a w działaniach wydaje się, że nie jest już aż tak twardy i bezkompromisowy.
Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę poznać ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkich Illuminati jako wielki członek Illuminati, którzy chcą mnie jako wielkiego członka. Nazywa się Lord Felix Morgan. Pomóż mi odzyskać życie ze stadium śmierci. Zwolniony po około 5 latach i sześciu miesiącach. Po tym, jak został zdradzony przez tak wielu członków Illuminati. Przez lata byłem beznadziejny i finansowo na ziemi. Ale pewnego dnia przeglądając internet natknąłem się na post Wielkiego Członka Illuminati Lorda Felixa Morgana i powiedział, że jeśli jesteś jednym z wielkich członków Illuminati, możesz być sławny, bogaty i odnosić sukcesy w życiu. Skontaktowałem się z nim i wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mi rejestrację, zapłaciłem za dużego członka, aby zaczął mnie i zostałem zainicjowany w Światowym Zakonie Iluminatów. Następnie dali mi wszystkie wytyczne i dali mi znać, że po inicjacji nowi członkowie zostaną nagrodzeni sumą 1 000 000 $ w gotówce. Z pomocą lorda Felixa Morgana. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli Twoja rada jest taka, że próbowałeś już oszustwa lub jesteś nim, to do mnie należy pomoc w przyłączeniu się, więc spróbuj Lorda Morgana. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego chcesz w swoim przyszłym życiu. Skontaktuj się z nim przez WhatsApp +2348055459757 lub e-mail: [email protected]