czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaPolitykaPlan Konfederacji na zwycięstwo w Poznaniu, inny niż PiS i PO. "Nie...

Plan Konfederacji na zwycięstwo w Poznaniu, inny niż PiS i PO. „Nie dla zburzenia dworca”

Stary dworzec Poznań Główny ma zostać zburzony. Gdy wyszło to na jaw, wielu poznaniaków było zdumionych, bo już nie tyle od lat, co od dekad pojawiały się doniesienia o zakrojonych na szeroką skalę planach przebudowy, by doszło do ponownego otwarcia starego budynku dworca. W tę sprawę angażuje się teraz Konfederacja. Znamienne, że przed wyborami.

Jacek Olszewski, polityk Konfederacji z Poznania

Politycy PiS i PO są zgodni

Jeśli chodzi o ten dworzec, który zainteresował Konfederację akurat teraz, to w tej sprawie dotąd, co może zaskakiwać, podobne poglądy mieli przedstawiciele zwaśnionych obozów politycznych: politycy PiS i PO (mowa o prezydencie Jaśkowiaku). Na potwierdzenie przywołajmy fragment tekstu z portalu whitemad.pl:

„Co ciekawe, w tej sprawie zgodni są zarówno prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, jak i niektórzy politycy PiS, zazwyczaj go krytykujący. Jeszcze pięć lat temu minister infrastruktury ogłaszał decyzję o przywróceniu do życia dawnego budynku dworca i odtworzeniu jego przedwojennej, ceglanej elewacji. Miasto Poznań i PKP SA wypracowały wówczas wspólną koncepcję kompleksowego zagospodarowania terenu dworca kolejowego oraz przyległego placu Dworcowego. Prezentowany projekt uwzględniał trzy istotne warunki: centralne położenie tych obiektów w strukturze komunikacyjnej miasta, użyteczność i funkcjonalność dla przyjezdnych i mieszkańców oraz aspekt historyczny i kulturowy miejsca”.

Sprzeciw Konfederacji

Tymczasem uchodząca za antysystemową siłę polityczną Konfederacja, której ma być równie daleko (przynajmniej deklaratywnie) do PiS i PO, w sprawie dworca faktycznie działa zgodnie z tą logiką.

Plan Konfederacji

Teraz plan jest taki, by tam gdzie obecnie jest dworzec, powstały tory dla Kolei Dużych Prędkości. Przedstawiciele stanowiącej część Konfederacji partii Nowa Nadzieja (pierwotnie Korwin), zgłosili taki postulat, by te tory powstały pod dworcem, a budynek w ich wizji należy poddać modernizacji i wyremontować.

Odrestaurowanie dworca

Jacek Olszewski, wiceprezes Konfederacji w Poznaniu, wyjaśnia założenia koncepcji. Cytujemy jego wypowiedź, powołując się na Radio Poznań:

Dworce w Europie Zachodniej, czy nawet w Polsce przeżywają renesans. Stare bryły dworca są odrestaurowywane, cegiełka jest odsłonięta. Ja przypomnę, że tutaj ten budynek również jest zrobiony z cegły. Jest tylko niestety za czasów PRL-owskich zabudowany taką brzydką fasadą. Można tę fasadę odsłonić, odświeżyć i mamy znakomity, piękny, nowoczesny dworzec czołowy z wjazdem pod hale

A zatem polityk Konfederacji uważa, że należy ten dworzec odrestaurować, a takie praktyki, gdyby się zmaterializowały, sprawią, że stojący od wielu lat budynek będzie mógł istnieć nadal.

Wiele lat rozmów

Szkopuł w tym, że samorząd w Poznaniu już wielokrotnie na przestrzeni lat starał się podejmować dialog ze spółkami kolejowymi czy osobami z obozu rządowego, by przyspieszyć kwestię przebudowy poznańskiego dworca, ale nadal widoczna jest opieszałość, brak realnych, rzeczywiście efektywnych działań. To karkołomne.

Inicjatywa Konfederacji

Konfederacja w Poznaniu jednak ani myśli próżnować. Dlatego Marcin Kuskiewicz, prezes poznańskiego oddziału Nowej Nadziei, wyszedł z inicjatywą, by wrócić do rozmów, ale trochę w inny sposób, na innych warunkach. To miałoby usprawnić komunikację i doprowadzić także do przełomu w tej kłopotliwej sprawie. Oto jego wypowiedź, zamieszczona w Radiu Poznań:

Jeżeli samorząd, czy to wojewódzki czy miejski, nie potrafi dogadać się z władzami centralnymi, to my bardzo chętnie pomożemy i zorganizujemy takie wspólne spotkanie, aby w końcu ustalić jedną wspólną wizję na poznański węzeł

Działania ponadpartyjne

Poznańska Konfederacja wyraża wolę przejścia do działań ponadpartyjnych jeśli chodzi o przyszłość dworca Poznań Główny. Partia chce, by były one wdrażane w najbliższych latach sukcesywnie.

Poznań to bastion PO

Poznań jest uznawany za bastion PO. Jacek Jaśkowiak jako prezydent ma stabilną pozycję i spore poparcie poznaniaków, mimo że remonty w mieście bardzo się dłużą. W Poznaniu większość osób ma poglądy liberalne lub lewicowe, co nie zmienia faktu, że szczególnie wśród młodzieży antysystemowa, radykalna w wielu sprawach Konfederacja cieszy się sporym uznaniem.

Zobaczymy, jak te trendy przełożą się na poparcie dla tej formacji w najbliższych wyborach parlamentarnych, jak wypadnie w Poznaniu. Kwestia dworca nie jest czymś abstrakcyjnym dla wielu poznaniaków. Konfederacja lubuje się w tzw. wojnach kulturowych chociażby, jednakowoż tym razem ta partia zajęła się sprawą, która nie ma wyraźnego charakteru politycznego.

Czytaj także:

„Kobiety niestety umierały, umierają i umierać będą”. Sójka nowym ministrem zdrowia

Wagnerowcy chcą nas sprowokować. Zagrożenie dla polskich granic

Kalisz. Zamówili sondaż za publiczne pieniądze. Nieczyste zagrywki w kampanii

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze