piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPolitykaLista grzechów 100-latka Kissingera

Lista grzechów 100-latka Kissingera

Henry Kissinger kończy dziś 100 lat. To intelektualista światowej sławy, słynny sekretarz stanu w rządzie Richarda Nixona i przedstawiciel realizmu w postrzeganiu geopolityki oraz stosunków międzynarodowych. Działał przed laty kontrowersyjnie, tak samo wypowiadał się o wojnie na Ukrainie. To lista jego grzechów:

Wietnam

Wietnam miał być sukcesem Kissingera, jednak negocjacje, które trwały cztery lata, przyniosły sukces Wietnamowi Północnemu, wojska USA się wycofały, sojusznik z południa tego kraju został porzucony. W 1975 roku upadł Sajgon, będący bastionem sił proamerykańskich, a mimo że Nixon, w porozumieniu z Kissingerem, ogłaszał, że szybko zakończy tę wojnę, w trakcie jego rządów na froncie zginęło 30 610 ludzi!

Kambodża

Operacja „Menu” to były dywanowe naloty na Kambodżę. Te bombardowania doprowadziły do tego, że władzę przejęli Czerwoni Khmerzy, którzy potem prowadzili ludobójczą politykę w imię komunizmu, który przecież Kissinger nienawidził. A wyświadczył tym ekstremistom przysługę, doprowadzając do destrukcji tego azjatyckiego kraju.

Inwazja na Timor Wschodni

Christopher Hitchens to autor książki „The Trial of Henry Kissinger”, który uważa, że ten słynny polityk jest zbrodniarzem wojennym. Powód? Odnosił się z aprobatą do przeprowadzonej w 1975 roku inwazji Indonezji na Timor Wschodni. Ta agresja militarna sprawiła, że zginęły setki tysięcy niewinnych osób.

Barbarzyństwo w Pakistanie

Jeszcze wcześniej, konkretnie cztery lata przed tamtą inwazją na Timor Wschodni, Kissinger poparł prezydenta Pakistanu w jego brutalnych działaniach wymierzonych w ruch popierający niezależność Bangladeszu. Pakistańskie wojsko wówczas we współpracy z radykalnymi muzułmanami doprowadziło do śmierci 200-400 tys. kobiet, uprzednio wiele z nich brutalnie gwałcąc.

Bengalskie władze podawały, że zginęło nawet 3 mln ludzi, to miała być największa zbrodnia ludobójstwa od czasów Holocaustu. A jednak o tym się nie pamięta.

Rosja

Kissinger przez lata postrzegał Rosję jako ważny czynnik światowego porządku, układu sił, równowagi tychże sił. Także w początkowej fazie wojny na Ukrainie wypowiadał się tak, że na pewno nie rozczarował tym Kremla. Dopiero ostatnio, co cieszy wielu, zmienił swoją narrację:

– Dzisiaj jestem zdecydowanie za przyjęciem Ukrainy do NATO po zakończeniu wojny. Teraz, kiedy nie ma już neutralnych stref między NATO a Rosją, lepsze dla Zachodu jest przyjęcie Ukrainy do NATO – uważa.

Tak czy inaczej nie wolno zapominać o ciemnych kartach w karierze politycznej Henry’ego Kissingera.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze