czwartek, 28 października, 2021
Strona głównaLifestyleJestem Tatą, ta grupa przywraca wiarę w prawdziwych mężczyzn

Jestem Tatą, ta grupa przywraca wiarę w prawdziwych mężczyzn

Wszystko zaczęło się od wydry. Takiej pluszowej, która swoim napędzanym bateriami oddechem miała przedłużyć sen przytulonego do niej niemowlaka. Analizowaliśmy z mężem zasadność kupienia tego gadżetu. Z jednej strony kusząca obietnica przespanych nocy. Z drugiej - cholera wie, czy to działa. Wtem mój mąż zakrzyknął – wrzucę post na „Jestem tatą”, na tej grupie wiedzą wszystko.

Ojcowie z grupy „Jestem Tatą” wiedzą wszystko o swoich dzieciach

Oczywiście wiedziałam o istnieniu miliona mamowych grup. Części zupełnie nieprzydatnych, niektórych fantastycznych, ale ojcowska? Pierwsze słyszę. A to jest złoto. Dosłownie. Zaangażowani ojcowie, którzy swoje pociechy nazywają mianem pacjenta lub pacjentki wiedzą wszystko. Jaką pastę kupić na pierwsze zęby mleczne, jaką odżywką traktować niesforne loki córki i najważniejsze, czy oddychająca wydra zdaje egzamin.

Dzięki internetowym ojcom udało nam się znaleźć wymarzony żłobek w rozsądnej cenie i to taki, w którym są jeszcze miejsca! Niemożliwe? Z ojcami nie ma takich rzeczy. Ale jeśli myślicie, że panowie stereotypowo postrzegani jako zadaniowi, nie mają dylematów natury duchowej, to jesteście w błędzie. Na grupie można wyczytać wiele na temat tego, jak tworzyć więź z małym człowiekiem, gdy nie jest się opiekunem pierwszego wyboru oraz jak efektywniej angażować się w życie rodziny. Dość mocno zdziwiła mnie dyskusja dotycząca kontrowersji kąpieli z córkami, czy dawania buziaków – ale to pokazuje jak panowie potrafią być zagubieni w kontekście bliskości, także tej cielesnej z własnymi dziećmi. A co jeszcze bardziej budujące, to fakt, że wśród innych ojców potrafią o tym rozmawiać.

Oddzielna grupa dyskutantów, to ci z problemami małżeńskimi – podobno 80 proc. rad dotyczących żon zamyka się w stwierdzeniu – rozwiedź się, to twoje życie, musisz je przeżyć, jak chcesz. Są jednak i tacy, którzy nie stawiają od razu krzyżyka na związku pytającego.

Inni są żywcem wzięci z mema „Natalia, odbierz telefon. To też moje dzieci”. I w sumie nie ma się tu z czego śmiać – bo grupy ojcowskie murem stają za tymi tatusiami, którzy po rozwodzie doświadczają izolacji rodzicielskiej, bądź utrudnia się im kontakt z potomkami. Od wsparcia słownego, po porady prawne.

Mój ulubiony wątek natomiast dotyczy tatuaży, którzy prawdziwie męscy tatusiowe robią sobie z okazji narodzin potomstwa. Zawsze ze zdjęciem wrzuconym na grupę. Osobiście najbardziej upodobałam sobie te tuszowe arcydzieła, które równą kreską podkreślają każdy ząb pociechy uśmiechniętej na bicepsie ojca.

I choć można złośliwie powiedzieć, że znalazłam tam także odpowiedniki madek (wciąż nie potrafię wymyślić odpowiedniego przezwiska), to scrollując grupę dotarło do mnie, że wszelkie gadanie dotyczące tego, że troska o dziecko leży głównie w gestii matki, a ojciec ani nigdy nie poczuje tych tematów, ani nie będzie nimi zainteresowany, można włożyć między bajki. Panowie angażują się w ojcostwo całym sobą i analizują sprawy, o których nie śniło się filozofom. W świecie idealnym, będą je roztrząsali także publicznie, a nie tylko na zamkniętych grupach. I to, mam nadzieję, znormalizuje w końcu zaangażowane ojcostwo.

Agata Komosa-Styczeńhttp://www.truestory.pl
Agata Komosa-Styczeń - polonistka, dziennikarka, redaktorka, feministka, mama. Była redaktorką naczelną portali informacyjnych naTemat i Wirtualnej Polski. Do czasu zdobycia ostatniej sprawności (mamy) zapamiętale podróżowała - zjeździła Amerykę Środkową i Azję. W Nepalu zdobyła dwa pięciotysięczniki. Autorka książki „Taterniczki. Miejsce kobiety jest na szczycie".
ARTYKUŁY POWIĄZANE

3 KOMENTARZE

  1. „Prawdziwych mężczyzn” a co to w ogóle oznacza? Jak mężczyzna nie siedzi na jakichś sekretnych grupkach to jest gorszy?? Wie pani ile osób się zmaga z depresją przez takie stwierdzenia/??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner