piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaPolitykaEmil Czeczko. Co wiemy o polskim dezerterze?

Emil Czeczko. Co wiemy o polskim dezerterze?

Jak podają białoruskie media, polski żołnierz przeszedł na wschodnią stronę granicy i poprosił o azyl polityczny. Mowa o 25 letnim Emilu Czeczko z Bartoszyc. Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło zaginięcie chłopaka, ale nie zdradza czy wersja kolportowana przez Mińsk jest zgodna z prawdą.

Emil Czeczko, który przeszedł na białoruską stronę (fot. Facebook)

W czwartek, 16 grudnia 2021 r., w godzinach popołudniowych, stwierdzono nieobecność żołnierza 11 Pułku Artylerii, który zaginął podczas wykonywania zadań służbowych w okolicy miejscowości Narewka, Siemianówka i Jez. Siemianowskiego. Niezwłocznie podjęta została szeroko zakrojona, intensywna akcja poszukiwawcza, w którą zaangażowani są żołnierze i wszystkie działające na granicy służby. Poszukiwania cały czas trwają” – napisano w oświadczeniu Dowództwa Operacyjnego RSZ przesłanym po pytaniach w tej sprawie.

Ministerstwo Obrony Narodowej nie potwierdza wersji Białorusinów, ale Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że żołnierz miał niegdyś problemy z prawem i nigdy nie powinien trafić na granicę, co sugeruje że Polak faktycznie mógł przejść na stronę białoruską z własnej woli, a nie np. w efekcie porwania.

Emil Czeczko. Jakie miał poglądy?

 Białorusini podali, że Czeczko poprosił ich o azyl, bo nie mógł dłużej patrzeć na to jak Polacy traktują uchodźców. Biorąc pod uwagę, że cały kryzys został wywołany przez Aleksandra Łukaszenkę, to bardzo dziwna decyzja. Jednak jeśli zaczniemy szukać śladów aktywności Czeczki w internecie, szybko okaże się, że już wcześniej wygłaszał dość egzotyczne poglądy.

Chłopak posiada konta zarówno na Facebooku jak i na Twitterze. Z jego polubień wynika, że był fanem Donalda Trumpa i Janusza Korwin-Mikke. Rzadko wstawiał własne posty, ale lubił coś czasem skomentować u innych. Na przykład pod postem sklepu „Red is Bad” napisał, że „pora spierdalać/ poza UE najlepiej”. Media donoszą, że jego przełożeni skarżyli się na niego, ale czekali aż zakończy służbę (zostało mu raptem kilka dni).

Teoria mówiąca więc, że Emilowi nie podobało się jak Polacy traktują uchodźców trochę się sypie. Tym bardziej, że Internauci wygrzebali stare wpisy żołnierza, w których komentował, że „Polska powinna się interesować w pierwszej kolejności Polakami”.

Emil Czeczko udzielił już wywiadu białoruskiej telewizji. Na nagraniu chłopak mówi po polsku. Z wyciętego fragmentu trudno cokolwiek wywnioskować. Trudno jednak nie wspomnieć, że opcja polityczna, z którą sympatyzował Czeczko często miała ambiwalentny stosunek wobec polityki Rosji czy Białorusi. Poniżej wstawiamy obrazek znaleziony na forum młodzieżówki Konfederacji, z którego wynika, że młodzi korwiniści sami nie wiedzą co myśleć o tej sytuacji. Artykuł będzie aktualizowany.

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

1 KOMENTARZ

  1. „z którego wynika, że młodzi korwiniści sami nie wiedzą co myśleć o tej sytuacji.” – Nie, z tego obrazka nic nie wynika. Gdybyście dali do tego wyniki jakie były pod postem, a nie samą sonde w postaci obrazka, to może by coś z niego wynikało. Zupełnie niepotrzebne stwierdzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze