czwartek, 28 października, 2021
Strona głównaLifestyle4500 złotych to dużo? Dlaczego jestem roszczeniowcem

4500 złotych to dużo? Dlaczego jestem roszczeniowcem

Millenialsi są przedstawiani w mediach jako pokolenie rozwydrzone i roszczeniowe, które na tyle ceni sobie wolność, że potrafi nie przychodzić do pracy i olewać swoje obowiązki. Tymczasem mowa o milionach ludzi urodzonych między początkiem lat 80. a połową lat 90. Wrzucanie wszystkich do jednego wora jest dosyć pochopne.

Opowiadałem wam jak ojciec zrzucał nas ze skały?
  • To, że konflikt pokoleń w Polsce narasta jest oczywiste. Widać to choćby po preferencjach wyborczych „młodych” i „starych”
  • Jedną z odsłon tego konfliktu jest sięganie po „argumentum ad roszczeniowcum”. Według niego młodzi chcą mieć wszystko od razu, podczas gdy starzy musieli na to zapracować
  • No ale to nie młodzi sprawili, że koszta życia w dużych miastach są obecnie najwyższe w historii

Jednym z moich ulubionych skeczów Latającego Cyrku Monty Pythona jest ten zatytułowany „czterech gentelmenów z Yorkshire”. Dobrze ubrani mężczyźni siedzą przy stole i paląc fajki rozmawiają o tym, jak trudno było im wyjść z biedy. W pewnym momencie rozmowa przybiera formę licytacji, na to kto miał gorzej. Jeden facet mówi, że mieszkał w jeziorze, a drugi że ojciec karmił go rozgrzanym żwirem. Wygrywa gość, który przyznaje się do tego, że był mordowany.

Ile ja im zawdzięczam!

Pointą skeczu jest zdanie: „dzisiejsza młodzież tego nie zrozumie”. Zresztą nie tak dawno, w polskim internecie karierę zrobiła copypasta oparta na podobnym schemacie:

„Siniaki i zadrapania były normalnym zjawiskiem. Podobnie jak wybite zęby, rozprute brzuchy, nagły brak oka czy amatorskie amputacje. Szkolny pedagog nie wysyłał nas z tego powodu do psychologa rodzinnego. Nikt nas nie poinformował jak wybrać numer na policję (wtedy MO), żeby zakablować rodziców. Pasek był wtedy pomocą dydaktyczną, a od pomocy, to jeszcze nikt nie umarł. Ciocia Janinka powtarzała, „lepiej lanie niż śniadanie”. Nikt nie narzekał.

Gotowaliśmy sobie zupy z mazutu, azbestu i Ludwika. Jedliśmy też koks, paznokcie obcych osób, truchła zwierząt, papier ścierny, nawozy sztuczne, oset, mszyce, płody krów, odchody ryb, kogel-mogel. Jak kogoś użarła pszczoła, to pił 2 szklanki mleka i przykładał sobie zimną patelnię. Jak ktoś się zadławił, to pił 3 szklanki mleka i przykładał sobie rozgrzaną patelnię. Nikt nie narzekał” itd.

Oczywiście, ta pasta miała na celu wyśmiać jojczenie pokolenia PRL, o tym jak to „nie było teleranka”. Zastanówmy się jednak czego nie ma dziś:

  • Tanich mieszkań (co trzeci 30-latek mieszka z rodzicami)
  • Prawa pracy (wysyp umów o dzieło)
  • W większości przypadków jakichkolwiek perspektyw po studiach, które kończymy bo tego wymagają konwenanse (a wszyscy i tak spotkamy się w korpo)

Czy z tej perspektywy 4500 złotych na rękę to dużo? Wynajęcie kawalerki w Warszawie, niezależnie od jej standardu, kosztuje najmniej około 2000 złotych. Do tego dodajmy koszta stałe takie jak jedzenie, internet, karta miejska, ubezpieczenie. Po odjęciu tego wszystkiego zostanie wam z 1500 złotych, a pewnie macie też coś kupionego na raty (telefon, komputer). Spróbujcie żeby starczyło wam z tego jeszcze na jakieś drobne radości życia, odłóżcie na tygodniowy urlop gdzieś w Polsce i spróbujcie wsadzić do skarpety te 500 złotych, które będziecie sobie zbierać na wkład własny do zakupu mieszkania. W ten sposób po dwóch latach zaoszczędzicie na swój pierwszy warszawski metr.

Oszczędzanie w takich warunkach zakrawa na ponury żart. I to nie my sprawiliśmy, że świat w którym żyjemy jest tak drogi. Ale kto za to odpowiada, to temat na zupełnie inny artykuł.

Jan Rojewskihttps://truestory.pl
Pisarz, dziennikarz. Publikował m.in. na łamach Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej, Onetu, Tygodnika Powszechnego. Był stałym współpracownikiem Wirtualnej Polski i Tygodnika POLITYKA. Od września 2021 roku redaktor naczelny True Story.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner