czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaPolitykaWojna na Ukrainie. Aktualne informacje z popołudnia 24.02

Wojna na Ukrainie. Aktualne informacje z popołudnia 24.02

Rosjanie zajęli lotnisko pod Kijowem, a na południu kraju dotarli do linii Dniepru. Nie ustają bombardowania w całym kraju. Na północnym wschodzie kraju nadal toczą się ciężkie walki. Informacje aktualne na godzinę 15:15. Nie podajemy informacji z rosyjskich źródeł - w tym momencie trzeba założyć, że mogą celowo wprowadzać w błąd.

Południe kraju

Niedobre informacje płyną z południa, gdzie Rosjanie dotarli do Dniepru i przejęli elektrownię wodną w Nowej Kachówce. Mieli próbować przejąć znajdujący się tam most – póki co, nie wiadomo z jakim skutkiem. Pojawiła się też informacja o uszkodzeniu mostu w Chersoniu, położonym u ujścia Dniepru, której nie możemy potwierdzić ani zanegować. W ten most mają toczyć się walki. Rosjanie mieli natomiast zniszczyć kolumnę czołgów ukraińskich przed Chersoniem.

Rosjanie będą dążyć do uruchomienia rurociągu dostarczającego wodę na Krym z rzeki, który został kilka lat temu zamknięty przez Ukrainę.

Może być zdjęciem przedstawiającym mapa i tekst

Zbombardowane zostało lotnisko w Melitopolu, miejscowości leżącej w połowie drogi między okupowanym Krymem a Donbasem.

Zdjęcie

Brak informacji o dalszych bombardowaniach z Naddniestrza, czy innych wrogich działaniach na wybrzeżu kraju. Rosja prawdopodobnie nie dysponuje wystarczająco dużą ilością żołnierzy w Naddniestrzu, by przystąpić do jakiejś akcji. Rosyjskie okręty ostrzelały natomiast ukraińskie cele na Wyspie Węży (Ostriw Zmijinyj) na morzu Czarnym.

Zachód kraju

Na przejściach granicznych z Polską ustawiają się wielogodzinne kolejki. Granicę można znacznie szybciej przekroczyć pieszo, ale nadal wiąże się to z czekaniem. Polska obiecała rozlokowanie w trybie pilnym punktów przyjmujących uchodźców. Zachodnie miasta nie są bombardowane.

Kijów

Trwają intensywne bombardowania celów strategicznych położonych w okolicach Kijowa – lotniska w Browarach, tamy i elektrowni w Wyszhorodzie, elektrowni w Tripilii, a także pojedynczych celach w samym Kijowie. Nad Kijowem dokonała się bitwa powietrzna, z nieznanym skutkiem, wiadomo o zestrzeleniu jednego samolotu ukraińskiego i kilku helikopterów rosyjskich, operujących z terytorium Białorusi. W mieście cały czas rozlegają się alarmy bombowe. Z terytorium Białorusi dochodzi do ataków rakietowych.

W Gostomelu prawdopodobnie doszło do zrzutu rosyjskich żołnierzy sił specjalnych, którzy mieli przejąć tamtejsze lotnisko. To zła wiadomość dla Kijowa, obie miejscowości dzieli zaledwie kilkanaście kilometrów. Rosjanie mogliby potencjalnie otworzyć most powietrzny i szybko przerzucić pod ukraińską stolicę spore siły.

Wysoki rangą rosyjski deputowany powiedział, że Rosja chce zainstalować w Kijowie promoskiewski rząd, tym samym wypierając wpływy USA. Potwierdza to, że póki co nie licząc południa Krymu, większość uwagi rosyjskich agresorów skierowane jest na Kijów.

Północ kraju

Powstrzymano próbę ataku z terytorium Wilczy, niedaleko Zony Czarnobylskiej. Na zachód od Dniepru doszło do kilku innych niewielkich ataków, które zostały również odparte.

Aktualizacja: Przed 16 pojawiła się informacje, że rosyjskim wojskom udało się dostać do Zony Czarnobylskiej od strony Białorusi.

W Sumach i Charkowie toczą się walki. Pod Charkowem zatrzymano rosyjskie uderzenie. Informacja o tym, że Sumy miały poddać się bez starć, okazała się nieprawdziwa. Awangarda rosyjskich wojsk miała znaleźć się na granicy obwodu kijowskiego, ale trudno powiedzieć, czy to prawda. Bardzo możliwe, że front został w kilku miejscach przerwany, ale nie wiemy na ten moment, z jakimi konsekwencjami. Wszystko natomiast będzie wskazywać na to, że głównym celem inwazji jest Kijów.

Wschód kraju

Walki toczą się w kierunku Mariupola. Poza tym jednak wydaje się, że ze strony Donbasu nie dochodzi do kolejnych prób ataku.

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze