czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaLifestyleDlaczego celebryci trafiają do polityki? Kwaśniewski o Rozenek

Dlaczego celebryci trafiają do polityki? Kwaśniewski o Rozenek

W mediach pojawiły się spekulacje, że Małgorzata Rozenek-Majdan, życiowa partnerka Radosława Majdana, znana z telewizyjnych formatów life-stylowych, może kandydować do Sejmu jako przedstawicielka opozycji. Sprawę skomentował Aleksander Kwaśniewski, a jak to jest z celebrytami w polityce?

Małgorzata Rozenek (YouTube)

Paweł Poncyliusz, czyli wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, przyznał, że liczy na to, że Rozenek wystartuje w wyborach do Sejmu. Dziennikarka wprawdzie dementuje te doniesienia, ale w sejmowych kuluarach krążą różne wersje, jak podaje kobieta.wpl.pl.

Rozenek oświadczyła, że jest dziennikarką prowadzącą jeden z kultowych programów w TVN-ie i to ją zadowala zawodowo. Jednocześnie zarzeka się, że choć będzie kontynuować swój aktywizm, to nie planuje startu w najbliższych wyborach, jak również tych, które będą w 2024 r. Co ciekawe, Rozenek ma aspiracje naukowe:

Ale znamienne są słowa Aleksandra Kwaśniewskiego:

„Jak Platforma ją wystawi, to dobrze, a jak nie wystawi, to też będzie dobrze. Do Sejmu idzie 460 osób i mają bardzo różne życiorysy. Nie ma w tym nic dziwnego i nadzwyczajnego” – uważa Kwaśniewski, który wypowiedział się dla Plotka.

Oto lista celebrytów w polskiej polityce

Do tej pory w polityce w naszym kraju starali się realizować już osoby ze światka celebryckiego. Raper Liroy, czyli Piotr Marzec, postać o gorącym temperamencie, w 2015 r. został posłem VIII kadencji Sejmu, a trzy lata później walczył o prezydenturę Kielc. W 2019 r. wstąpił do Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy, która powstała na wybory do europarlamentu, był członkiem koła poselskiego „Przywrócić Prawo”. Ale w parlamencie go już nie ma.

A słynął z bardzo mocnych wypowiedzi nawet jak na standardy polskiego parlamentaryzmu:

Wniósł do Sejmu wiele emocji, często jednak negatywnych.

Kariera polityczna nie była chyba pisana Sławomirowi Świerzyńskiemu, czyli wokaliście zespołu Bayer Full, który nieraz chciał zaistnieć w polityce, ale te próby kończyły się zawsze niepowodzeniem. Trzy razy zamierzał wejść do Sejmu, działał też na poziomie lokalnym, o czym świadczą dwa starty w wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego w 2010 i 2014 r.. Znany jest z konserwatywnych przekonań, jednak nie ujął elektoratu.

Swego czasu wyznał: „Byłem molestowany przez dwie osoby z kręgu związanego z PO. Miałem wtedy 11 lat. Na pewnego rodzaju spotkaniach politycznych zobaczyłem dwóch panów. To były bliźnięta”.

W 1990 roku Janusz Rewiński założył Polską Partię Przyjaciół Piwa. Popularny, filmowy Siara chciał w ten sposób zakpić z polskiego parlamentaryzmu. To był rodzaj happeningu. Ale partia zrzeszała 10 tysięcy członków i prężnie się rozwijała. Ugrupowanie weszło do Sejmu, a jego celem było „promowanie kulturalnego stylu picia piwa w pubach (stylizowanych na angielskie) zamiast wódki, co wiązało się też z walką z plagą alkoholizmu w pierwszych latach III RP.

Po latach Rewiński okazywał sympatię partii obecnie rządzącej, dworował sobie np. z Bronisława Komorowskiego, z którym wówczas walczył o prezydenturę Andrzej Duda:

Satyryk Andrzej Rosiewicz w 2004 r. startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale poniósł porażkę w tej elekcji. Jego aktywność polityczna polegała też na tym, że podjął współpracę z PiS. Otóż skomponował wyborcze piosenki dla tego ugrupowania. Chciał realizować się też w polityce na poziomie lokalnym, ale sukcesów nie odniósł.

Andrzej Rosiewicz swoimi wypowiedziami usatysfakcjonował też stronę konserwatywną w sporze światopoglądowym w naszym kraju. Idealny przykład mamy powyżej.

Paweł Kukiz to najgłośniejszy przykład celebryty w rodzimej polityce. Jego ruch Kukiz 15′ miał być ruchem antysystemowym, promującym referenda, JOW-y, demokrację bezpośrednią. Obecnie Kukiz mówi dużo o sędziach pokoju, swego czasu jego dewizą była walka o „odpartyjnienie” Polski. Był nadzieją wyborców niezdecydowanych.

Teraz już niewiele znaczy. Jego ruch w istocie się zużył i rozpadł.

Obecnie celebrytą, który najbardziej udziela się w polityce i ma nawet własne ugrupowanie, jest Szymon Hołownia. Przed laty gwiazda show TVN „Mam Talent”, w którym był tym miłym, uprzejmym prowadzącym, a o uszczypliwości, jeśli już, dbał jego kompan – Marcin Prokop.

Hołownia uważa, że może być kolejną siłą w polskiej polityce. A zauważmy, że już wtedy, gdy był publicystą, uczestniczył w debacie publicznej i poruszał dzielące społeczeństwo wątki.

Ta gorąca dyskusja z Wojciechem Cejrowskim swego czasu odbiła się szerokim echem w polskiej przestrzeni publicznej.

Jak widać, różnie układały się losy celebrytów, którzy postanowili wejść do polityki w naszym kraju. Ciekawe, co będzie z Małgorzatą Rozenek.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze