czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaPieniądzeWmawiała, że ma raka i potrzebuje pieniędzy. Postawiono jej 480 zarzutów

Wmawiała, że ma raka i potrzebuje pieniędzy. Postawiono jej 480 zarzutów

Zbiórki pieniędzy na szczytne cele są potrzebne. Dzięki nim możemy realnie pomóc przykładowo osobom zmagającym się nowotworami, które samodzielnie nie dałyby rady opłacić kosztownego leczenia. Niestety, tam, gdzie pojawia się możliwość zysku, pojawiają się też oszuści. Dobrym przykładem jest 33-letnia kobieta, która podawała się za osobę chorą na raka. Dzięki przygotowaniu podrobionej dokumentacji udało jej się oszukać kilkaset osób. Za 480 postawionych zarzutów grozi jej do 8 lat pozbawienia wolności.

Zanim wpłacimy pieniądze na internetową zbiórkę, warto jest kilka razy jej się przyjrzeć.

Jeden z serwisów internetowych, zajmujący się zbiórkami pieniędzy, zgłosił na policję podejrzenie oszustwa. Autorzy zawiadomienia poinformowali o możliwym podrobieniu dokumentów przez 33-letnią kobietę mieszkającą w powiecie sochaczewskim. Oskarżona kreowała się na osobę zmagającą się z kilkoma rodzajami nowotworu. Na jednym portalu posiadała dwie zbiórki – jedna została zakończona po zebraniu założonej sumy pieniędzy, a druga zablokowano, gdy pojawiły się wątpliwości co do autentyczności przesłanego dokumentu. Pieniądze z drugiej zrzutki były na bieżąco wypłacane przez założycielkę zbiórek.

Kobieta była także podopieczną jednej z fundacji zajmujących się wspieraniem osób walczących z nowotworem. Na jej leczenie założono konto i przeprowadzono dwie publiczne zbiórki pieniędzy, z których środki również zostały zablokowane. 

Policjanci podczas prowadzonego postępowania dokładnie sprawdzili dokumentację, którą posługiwała się oskarżona. Skontaktowano się z podmiotami, które miały być odpowiedzialne za wystawienie owych dokumentów. Jak się okazało, wszystkie zaświadczenia były podrobione i nie zgadzały się z oryginałami wydawanymi przez placówki. Kobieta posługiwała się dokumentami zawierającymi pieczątkę lekarza, którego nigdy nie była pacjentką.

Oszukanych zostało aż kilkaset osób w całej Polsce i poza jej granicami. W Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie kobieta usłyszała 480 zarzutów dotyczących oszustw, a także posługiwania się podrobionymi dokumentami.

Internetowe zbiórki. Jak uniknąć oszustwa?

Osoby z wielkim sercem, które mają finansowe możliwości, często starają się udzielać charytatywnie, by choć drobnymi kwotami wspomóc potrzebujących. Czy jednak istnieje jakiś sposób, by zawsze mieć pewność realności danych zbiórek? Jak się okazuje, nie do końca.

Jak możemy przeczytać na stronie najpopularniejszego serwisu w Polsce do tworzenia internetowych zbiórek, omawiany proces przynajmniej częściowo opiera się na zasadach wzajemnego zaufania. Obecnie nie istnieje proces, który pozwoli zagwarantować, że wszystkie umieszczane informacje na temat danych zbiórek przez ich organizatorów będą w pełni precyzyjne i prawdziwe.

Dobre serwisy kładą nacisk na wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem. Pieniądze przelewane mogą być tylko na zweryfikowane konta bankowe, a ponadto, w razie zastrzeżeń, możliwy jest łatwy kontakt z organizatorem zbiórki lub samym serwisem.

Im więcej informacji będzie podane na profilu twórcy zbiórki – dane kontaktowe, link do strony WWW, linki do profili społecznościowych i inne możliwe dane – tym lepiej. Nadal niestety serwisy pozastawiają w naszej gestii ostateczną ocenę wiarygodności, co nie zawsze jest łatwe.

Nielegalne zbiórki pieniędzy… do puszek

Na oficjalnej stronie Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie możemy znaleźć artykuł na temat uchronienia się przed nielegalnymi zbiórkami pieniędzy do puszek. Autorzy podpowiadają, jak bronić się przed oszustwami.

Szczególnie w okresie wakacyjnym możemy spotkać na ulicach wiele osób, które zbierają pieniądze w taki sposób, najczęściej na walkę z chorobą. Jak przeczytamy na stronie, by prowadzić zbiórkę pieniędzy należy uzyskać zgodę wydaną przez fundację oraz Ministerstwo Finansów. Bez wymaganych dokumentów zbiórka taka jest nielegalna. Informacje o legalnych zbiórkach są zamieszczane na Portalu Zbiórek Publicznych (zbiorki.gov.pl).

Ponadto każdy wolontariusz powinien posiadać identyfikator zawierający: jego imię i nazwisko, numer zbiórki publicznej, szczegółowe informacje o nazwie i celu tej zbiórki oraz o organizatorze przedsięwzięcia.

Zobacz także:

Czy Orlen przejmie puławskie Azoty? Ma już w tym doświadczenie

Z Azji i Afryki na polskie plantacje. Brakuje nam pracowników

Zaburzenia lękowe. Dzieci biorą leki, ale coraz rzadziej uczęszczają na terapie

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze