wtorek, 28 września, 2021
Strona głównaKulturaEpitafium dla showmana

Epitafium dla showmana

Umarł król, niech żyje król – Jakub Władysław Wojewódzki – znany także jako Kuba Wojewódzki lub po prostu – „Samozwańczy Król TVN” – odchodzi z telewizji. „Dziękuję wszystkim za obecność przez ostanie 20 lat. To była wspaniała podróż” – napisał w mediach społecznościowych showman. Jeśli wierzyć w słowa starego prowokatora, najbliższy odcinek może być ostatnim w TVN. Dlatego wypada mu zrobić ostatnie pożegnanie podsumowanie.

Kuba Wojewódzki po 20 latach ma odejść z TVN (Twitter.com/Serialewpigulce)
  • Kuba Wojewódzki od lat nie schodzi ze świecznika. Brukowce uczyniły z życia showmana swój „klikalny” leitmotiv
  • Dziennikarz nigdy nie krył, że lubi drogi, choć nie koniecznie gustowny styl. Jego wyznacznikiem zawsze była kontrowersja
  • Po blisko dwóch dekadach najchętniej oglądany talk-show w Polsce ma zakończyć emisję w telewizji

Kuba Wojewódzki (wł. Jakub Władysław Wojewódzki) przez lata wyrobił sobie opinię prowokatora. Wielokrotnie jego żarty przekraczały granicę dobrego smaku, były wręcz chamskie i seksistowskie. Na mocy wyroku sądu za te najostrzejsze musiał przepraszać, lecz także w chwilach przebłysku sam potrafił się zreflektować – choćby za (nie)sławny żart o Ukrainkach podczas Euro 2012, którym na złość się nie zapłaci.

Showman był i nadal pozostanie ikoną na rynku medialnym. Mało która osoba może poszczycić się utrzymywaniem topowej pozycji w swoim segmencie telewizyjnym przez blisko dwie dekady, jednocześnie żonglując między Polsatem a TVN oraz innymi projektami. Kluczem do jego sukcesu było niezamykanie się też na jedną dziedzinę medialną – dziennikarz otwierał szereg magazynów, produkował teledyski, pisze do tej pory felietony dla „Polityki”. Mało kto pamięta, ale na wczesnym etapie polskiego internetu Wojewódzki współtworzył duży portal horyzontalny, a do współpracy ściągnął tam nawet Krystynę Jandę.

Rozdarty Wojewódzki. Nie wie, kim chce być

Dziennikarz cały czas jednak był świadomy, że samą wiedzą, inteligencją oraz błyskotliwością świata, a przede wszystkim Polski nie zwojuje. Kiedy stwierdził, że nie wystarcza mu tytuł “Króla TVN”, postanowił zostać królem życia. Wielokrotnie posądzano go o pożyczanie szybkich samochodów, drogich zegarków, a nawet ciuchów, choć on sam wielokrotnie temu zaprzeczał. Jak w mrożkowym „Półpancerzu praktycznym”, pewna poza zlała się z rzeczywistością. Mistrzem tej życiowej kreacji był aktor Jan Nowicki. Wieki aktor tłumaczył się, że „prawda o nim samym jest nudna jak c..j”, dlatego wszystko musi być zaplanowaną pozą. 

Nie przeszkadzało to mediom brukowym, które Wojewódzkiego obrały za swój cel. Showman z jednej strony łaknął atencji i spieniężał zainteresowanie swoją osobą. Z drugiej strony – jak każdy normalny człowiek – był zmęczony i szczerze ich nie cierpiał. Kilka razy dochodziło do spięć i bijatyk pomiędzy nim a paparazzimi. Jednak poza błyskiem fleszy aparatów fotograficznych była to (podobno) zupełnie inna osoba.

Showman w swojej autobiografii poniekąd przyznał, że ma problem z afiliacją i zawsze moment zakochiwania, czy bycia w związku prędko się kończy w zderzeniu z codziennością. Od co najmniej kilku lat publicznie wyznaje, że chciałby zostać ojcem, zabiera się do tego, ale nigdy mu nie wychodzi (mowa oczywiście o gotowości intelektualnej, nie biologicznej).

Kandydatek było wiele, co zresztą ujawnił w swojej opasłej książce, niewiele tylko cieńszej od biografii Baracka Obamy. Kuba Wojewódzki wydaje się uwięziony w swoistym rozkroku – z jednej strony chce być twardo stąpającym pozytywistą, a z drugiej jest niespełnionym romantykiem-inteligentem, który świadomy swojej wrażliwości nie chce jej okazywać na zewnątrz. I być może na tym polega jego dramat, wszak polska literatura znała i takie przypadki.

Wojewódzki odchodzi. A może został wyrzucony? 

Brak powodzenia w życiu uczuciowym Wojewódzki kompensował pracowitością, który nawet największy jego krytyk nie może mu odmówić. Oprócz wcześniej wspomnianej rozpiętości medialnej, K.W. od kilku lat jest biznesmenem. Nigdy nie pracował dla żadnej ze stacji telewizyjnych, ale przygotowywał gotowy produkt, jakim było jego show. Współpracuje od lat z tym samym kolegą ze szkoły. Do tego zaangażował się w budowę internetowej rozgłośni new.once, w której wreszcie może wrócić do swoich trójkowych korzeni. 

Oprócz tego rozkręca biznes alkoholowy z Januszem Palikotem, uruchamia serię ubrań, a także otwiera nową restaurację w Gdyni. Prawdziwy benchmark reklamowy, który się spienięża.

Zatem czwartkowy post w mediach społecznościowych wywołał szok. Najwięcej spekulacji dotyczyło samego sposobu rozstania się z TVN. 

Według doniesień brukowców odejście Wojewódzkiego z telewizji związane było z jego występem we flagowej śniadaniówce (których sam prezenter nie cierpi i publicznie podważa ich sens), w którym skrytykował swoją koleżankę ze stacji Małgorzatę Rozenek-Majdan. Lady Rozenek nazwał „najśmieszniej ubraną Polką, która jest zrozpaczona i zamienia swoje życie w ‘Truman Show’, bo sprzedaje wszystko, łącznie z prywatnością swoich dzieci”. 

Potem – według brukowców – showman trafił na dywanik do Edwarda Miszczaka, a chwilę później doszło do „rozwodu”. Co na to stacja? – To jakaś totalna głupota – skomentował dyrektor programowy TVN w rozmowie z Press.pl. – O tej porze wkładamy, a nie zdejmujemy – dodał, nawiązując do ogłoszonej niedawno jesiennej ramówki stacji. I stwierdził: – To są słynne prowokacje Kuby.

Prawdziwego mężczyznę poznaje się podobno po tym nie jak zaczyna, ale jak kończy. Podobnie jak premier Miller, tak samo Kuba Wojewódzki nie chce kończyć w ogóle. Zatem (przedwczesne) „plotki o rzekomej śmierci są mocno przesadzone”. Ku pociesze niektórych, a nienawiści drugich.

Chcąc wyobrazić sobie idealne i godne pożegnanie 58-letniego starszego pana z telewizją, na uroczystość można byłoby zaprosić – zamiast sporo młodszych dziewczyn, którymi zawsze lubił się otaczać – legendarną w jego pokoleniu spikerkę. Joanna Szczepkowska mogłaby pożegnać go tak jak niegdyś komunizm: „Szanowni Państwo dnia 9 września 2021 roku w Polsce skończył się Kuba Wojewódzki show”. Bo oba wydarzenia – nie tylko z punktu widzenia telewizji – są przełomowe.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner